Kertokaahan te, jotka olette matkanneet tuon välin bussilla, että saako koko välin kuljettua samalla bussilla vai pitääkö rajalla vaihtaa bussia? Kauanko rajalla menee aikaa, jos bussia ei tarvi vaihtaa ja monet ostavat viisuminsa vasta sieltä? Kuinka pitkä matka yleensäkin on ajassa mitattuna? Onko kellään tietoa/muistikuvaa bussiyhtiöistä kyseisellä välillä? Entä bussien lähtöajoista, onko yöbussia? Onko raja-asema auki koko yön? Tällaista tuli mieleen tällä erää. Eri oppaista saa erilaista infoa ja Lonely planetin mukaan esim. välillä täytyy vaihtaa bussia... Kiitoksia taasen! Lisää kysymyksiä seuraa:)
Bangkok-Siem Reap
7
1630
Vastaukset
Niin ja oletteko kuitenkin ostaneet bussilippunne Bangkokista Khao San roadilta, vaikka tuolla Siem Reapenin sivuilla siitä kovasti varoitellaan? Ei näemmä olisikaan kunnon bussit ja rajalla viisumeista otetaan lisähintaa yms...
- aaa
Ma menin Bangkokin pohjoiselle bussiasemalle ja ostin lipun Aranya Prathet:iin 180 patia. Sielta sitten mopokyyti rajalle 50 patia. Sit Thaimaan rajan ylitys jalkaisin Cambodian puolelle josta ostin ensin viisumin joka makso 1000 patia. Sitten taas passijonoon (joku tullivirkailija tarjos passin leimausta pikakasittelyna 300 patin hintaan mutta tavallinen passijonokin meni melko nopeesti). Sen jalkeen oli noin parikymmenta kyytin tarjoajaa Siem Reap:iin ja otin siita jonkun kyytin ja maksoin 300 patia. Aikaa meni yhteensa 12 tuntia.
aaa kirjoitti:
Ma menin Bangkokin pohjoiselle bussiasemalle ja ostin lipun Aranya Prathet:iin 180 patia. Sielta sitten mopokyyti rajalle 50 patia. Sit Thaimaan rajan ylitys jalkaisin Cambodian puolelle josta ostin ensin viisumin joka makso 1000 patia. Sitten taas passijonoon (joku tullivirkailija tarjos passin leimausta pikakasittelyna 300 patin hintaan mutta tavallinen passijonokin meni melko nopeesti). Sen jalkeen oli noin parikymmenta kyytin tarjoajaa Siem Reap:iin ja otin siita jonkun kyytin ja maksoin 300 patia. Aikaa meni yhteensa 12 tuntia.
Vielä semmoista kysyn, että aloititko oman matkasi aamulla aikaisin vai millon? Ja onko sulla tietoa olisko tuota mahdollista kulkea yöaikaan? Kiitos!
- aaa
Annaks kirjoitti:
Vielä semmoista kysyn, että aloititko oman matkasi aamulla aikaisin vai millon? Ja onko sulla tietoa olisko tuota mahdollista kulkea yöaikaan? Kiitos!
...klo 10.10 bussi lahti liikkeelle. Busseja saattaa menna yoaikaankin mutta en oo varma paaseeko rajasta yli 24h/vrk.
- täytyy
Rajalle tultuamme kuski ilmoitti, että pidämme tunnin (ruoka)tauon. Tunnin kuluttua olimme sulloutumassa takaisin autoon, kun kuski rupesi nostelemaan kasseja pihalle ja viittilöi meidät eteenpäin kohti rajaa. Jäi ihan hämärän peittoon minkä ihmeen takia meidän piti odottaa tunti, kun edessä oli kuitenkin jaloittelu rajan yli. Jonossa kesti ja kuumuus oli liki sietämätön, mutta muuten kaikki sujui. Rajan ylitettyä sai ostettua ansaitun bissen ja sitten vaan odoteltiin, että kaikki tulevat paikalle ja bussi pääsee matkaan...rajalta Saigoniin n. 2h eli kokonaisuudessaan matka kesti n. 6h. Aamulla lähtö klo 8-9, perillä klo 14-15.
Eli en usko, että yöbusseja menee, mutta varma en ole. Meitä kyyditsi "Happy Tour" (6$) pakulla Kamputsean puolella ja Vietnamin puolella isolla dösällä.
Yksi kundi joutui palaamaan PP:hen, koska hänen Vietnam-viisuminsa oli jo leimattu käytetyksi eikä maahantulo onnistunut edes rahalla ;-)
Olkaa siis tarkkana multiviisumeiden kanssa, mikäli niitä edelleen tarvitsette (yli 15 pv sääntö nykyään)! - siis...
Ups - menin siis SR-saigon välin! Thaimaaseen vaan lentäen...vappuiloa ja nöyrä anteeksipyyntö.
- uklo
reissasin Kambodzassa,Thaimaassa ja Vietnamissa viime talvena.
lähes kaikki kokemukset näiden matkatoimistojen joita esim. KSR ja Saigonin Pham Ngu Lao ovat pullolaan olivat negatiivisia.
ilmoitetut aikataulut eivät todellakaan pidä paikkaansa.
toimistojen suuri idea tässä on usein se,että kun määränpäähän saavutaan myöhään,niin matkaajat saadaan aika helpola taivuteltua jäämään omaan/provikka-Hotelliin.
mutta hinnat toki ovat usein törkeän halpoja ja eikä se oikealla asenteella tunnu missään.
mutta ÄLÄ luota matkatoimisto-kuljetusten aikatauluihin!
poikkeuksiakin varmasti on,mutta eipä tietenkään osunut minun kohdalle!
ainakin Kambodzasta Thaimaaseen päin rajahommelit sujuivat hienosti,mutta toisin päin kuulemma saattavat kylän pojat yrittää kusettaa.
saatat yllättäen esim. joutua maksamaan 25$ viisumista 20$ sijaan, tai kantajia ja autokuskeja iskeytyy peesiin kymmeniä.
Hyvin siellä kaikki menee ja mukavahan noita on muistella jälkeenpäin.
P.S. talesofasia-nettisivulta löytyy hyvää infoa esim. just BKK-SR välin säädöistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1976352Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2494276"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423535Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m523360Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää993342Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492846Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752417Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2432377- 252336
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1001927
