Kupariputkesta myoviputkeen.

Anonyymi

Tulipa huomattua, että mittarin jälkeen olevan T-kappaleen yksi pää vuotaa ja kupariputki näyttäisi "nousseen" pesästä kanssa.

On yritetty saada takaisin, mutta paikka on todella hankala/ahdas saada mitään otetta/voimaa että menisi takaisin. Ja ei pidä vaik yritetty tiukata.

Putki o seinän sisällä ja reilu 2m pitkä ettei poistaminen ilman suurempaa purkamista tule onnistumaan.. Yläpuolelta kyl voisi taipuisampaa muoviputkea syöttää.

Ajatukset siis, että korvaisi tuon kupariputken muoviputkella, niin onko ne ns. yhteensopivia toisiinsa juuri puserrus T-liittimen kanssa vai onko eroja? 18mm kupariputki kyseessä.

2

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      18 mm PEX-putki käyneen, mutta putken sisään pitää muistaa laittaa tukiholkki siinä puserrusliittimessä.

    • Anonyymi

      Käy PEX-putket samoihin liittimiin kuin kupariputketkin, kunhan koko on oikea. Jos liitin on yhtä pykälää liian iso putkeen nähden, voi käyttää puserrussupistussarjaa jolla saa vaikka 12mm putken 15mm liittimeen tai 15mm putken vaikka 18mm liittimeen. PEXien sisään tosiaan tukiholkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5575
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4521
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4464
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4285
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4242
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      158
      3748
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      88
      3061
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3025
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3021
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2130
    Aihe