puolustaa päiväkodin työntekijää asiattomilta kaltoinkohteluyytöksiltä

Anonyymi

Kuka suojelee päiväkodin työntekijää asiattomalta kaltoinkohtelusyytökseltä?

Välillä päiväkodissa on henkilöstöresurssien vajetilanteissa tilanteita, että henkilökunta joutuu korottamaan ääntään lapselle, vaikka se ei tietenkään suotavaa ole. Tilanteessa voi olla äärimmäisen yliaggressinen käytöstilanne lapsella, ja sekä lasta itseään tai muita lasta suojellakseen on pakko korottaa ääntä, että tilanne saadaan poikki, eikä keneenkään satu. Tilanteissa ei ole riittävästi henkilöresursseja, eli ei toisia päiväkodin aikuisia tukena tilanteessa, vaan työntekijä joutuu yksin äärimmäisen ylivilkkaassa tilanteessa koittaa selvitä yksin. Ja lapset täytyisi esimerkiksi saada yksin ulos, ennenkuin työkaverilla loppuu työvuoro.

Tunnistatko tilanteen? Olet koittanut kauniisti sanoa, useamman kerran, mutta meno vaan yltyy ja lapset riehuvat ja huutavat, niin ettei kukaan kuule mitään? Siinä aikuinen tuntee itsensä täysin riittämättömäksi ja voi joutua hetkellisesti korottamaan ääntään, että tilanne saadaan rauhalliseksi ja lapset kiinnittämään huomion siihen mitä aikuinen sanoo. Ei hyvä, mutta näin se vaan välillä menee. Aikuinenkin kuormittuu ja väsyy, kun hänen täytyisi yksin revetä joka suuntaan yhtä aikaa.

Varhaiskasvatuksessa aikuiset tekevät töitä jatkuvasti vajaamiehityksellä. Pihavalvonnoista, aamu- ja iltqpäivystyksistä puuttuu työntekijöitä joka päivä. Siinä pitäisi sitten työntekijän vaan jaksaa ja venyä koko ajan yli jaksamisen kynnyksen, oma ja lasten terveys sekä hyvinvointi on vaarassa joka päivä.

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mi lapsiryhmä täytyy saada yksin ulos ennen kuin toisen työvuoro päättyy? Tuolloinhan teitä on edelleen kaksi ja laitatte lapsiryhmän ulos yhdessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      264
      4626
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2807
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1503
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1370
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1262
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1139
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    Aihe