Kuka suojelee päiväkodin työntekijää asiattomalta kaltoinkohtelusyytökseltä?
Välillä päiväkodissa on henkilöstöresurssien vajetilanteissa tilanteita, että henkilökunta joutuu korottamaan ääntään lapselle, vaikka se ei tietenkään suotavaa ole. Tilanteessa voi olla äärimmäisen yliaggressinen käytöstilanne lapsella, ja sekä lasta itseään tai muita lasta suojellakseen on pakko korottaa ääntä, että tilanne saadaan poikki, eikä keneenkään satu. Tilanteissa ei ole riittävästi henkilöresursseja, eli ei toisia päiväkodin aikuisia tukena tilanteessa, vaan työntekijä joutuu yksin äärimmäisen ylivilkkaassa tilanteessa koittaa selvitä yksin. Ja lapset täytyisi esimerkiksi saada yksin ulos, ennenkuin työkaverilla loppuu työvuoro.
Tunnistatko tilanteen? Olet koittanut kauniisti sanoa, useamman kerran, mutta meno vaan yltyy ja lapset riehuvat ja huutavat, niin ettei kukaan kuule mitään? Siinä aikuinen tuntee itsensä täysin riittämättömäksi ja voi joutua hetkellisesti korottamaan ääntään, että tilanne saadaan rauhalliseksi ja lapset kiinnittämään huomion siihen mitä aikuinen sanoo. Ei hyvä, mutta näin se vaan välillä menee. Aikuinenkin kuormittuu ja väsyy, kun hänen täytyisi yksin revetä joka suuntaan yhtä aikaa.
Varhaiskasvatuksessa aikuiset tekevät töitä jatkuvasti vajaamiehityksellä. Pihavalvonnoista, aamu- ja iltqpäivystyksistä puuttuu työntekijöitä joka päivä. Siinä pitäisi sitten työntekijän vaan jaksaa ja venyä koko ajan yli jaksamisen kynnyksen, oma ja lasten terveys sekä hyvinvointi on vaarassa joka päivä.
puolustaa päiväkodin työntekijää asiattomilta kaltoinkohteluyytöksiltä
Anonyymi
1
142
Vastaukset
- Anonyymi
Mi lapsiryhmä täytyy saada yksin ulos ennen kuin toisen työvuoro päättyy? Tuolloinhan teitä on edelleen kaksi ja laitatte lapsiryhmän ulos yhdessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2644626Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442807Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281503- 591370
- 951262
- 471139
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138