Hei
Muutin koneeni kellotaajuutta biosista 133mhz 150mhzksi. Kysyisin että kuinka korkeaksi sitä taajuutta saa muuttaa ilman että kone kärähtää.
Koneessani on 2,4ghz P4 ja kun muutin asetusta niin näytti 2,7ghz. Voisiko taajuutta nostaa lisää ilman että kone hajoaa?
Koneessani
Gigabyten emo
intel pentium 4 socet 4782,4ghz
Kellotus
4
855
Vastaukset
- Ei voi nostaa
Kokeilemalla selviää :D
- jmh
Voi perse nyt on jo 170mhz ja 3,06ghz. Enään en kyllä nosta. Tähänkin nostettaessa oli jo paskat housussa.Lämmot vaa huolettaa vakiona 49 nyt oli 55-56.
- Ei voi nostaa
jmh kirjoitti:
Voi perse nyt on jo 170mhz ja 3,06ghz. Enään en kyllä nosta. Tähänkin nostettaessa oli jo paskat housussa.Lämmot vaa huolettaa vakiona 49 nyt oli 55-56.
Ei vielä vaaralliset lämmöt(lisää ei kannata yrittää).
Kai testaat välillä koneen vakauden.(prime95, 3Dmark, ym)
Pidä huoli ettei pci/agp väylä nouse liian suureksi.
HDD alkaa yleensä sekoilemaan >37Mhz. - jmh
Ei voi nostaa kirjoitti:
Ei vielä vaaralliset lämmöt(lisää ei kannata yrittää).
Kai testaat välillä koneen vakauden.(prime95, 3Dmark, ym)
Pidä huoli ettei pci/agp väylä nouse liian suureksi.
HDD alkaa yleensä sekoilemaan >37Mhz.Testasin 3dmarkilla ja sain jotain 2000 pistettä.
3d markin aikana lämmöt kyllä nuosi 61 asteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492669
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541679Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1401656Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501391- 661348
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2921205The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut141195- 156986
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24940Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58899