Ostimme varsin kalliin erillistalon kolmen talon yhtiöstä Kolarista. Jo kauppakirjan allekirjoittamisen jälkeen asiakaslähtöisyyden ja osaamisen taso alkoivat selvitä ikävällä tavalla.
Itselläni oli jo aikaisempien kokemusten perusteella skeptinen suhde suomalaiseen rakentamiseen ja rakennusfirmojen käyttämiin rakennustyön valvojiin. Rakennusfirman valitsema valvoja on ostajalle taysin turha kuluerä. Muuttotarkastuksen yhteydessä aikaisempi käsitys sai vahvistuksen; rakentaja oli unohtanut kivilattioiden alta lattialämmityksen, kaikista hanoista ei tullut lämmintä vettä, kaappien ovet puuttuivat, keittiökalusteet eivät ole sitä mitä on tilattu lukemattomista pienistä korjauksista ja puutteista puhumattakaan.
Uuden asunnon graniittilattiat sai revittyä auki ja korjattua parissa viikossa (jolloin siinä ei tietenkään voi asua), mutta lattiapinnan noususta aiheutui lisäongelmia. Reilu kuukausi asunnon luovutuksen jälkeen ei edelleenkään tule kaikista hanoista lämmintä vettä ja lista puutteita odottaa korjaamista.
Kypsynyt kaikkeen
Anonyymi
1
110
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä tuollainen varmasti kypsyttää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433027Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612991- 422377
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa791748Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771285- 391260
- 791080