Kotien pienestä laatikosta saattoi tulla vaarallinen: "Harva osaa säätää"

Anonyymi

Usein se on se reititin (nettimodeemi), jota ihmiset eivät päivitä, joka on se haavoittuva laite.

Myös kotireititin voi sisältää viime viikolla paljastuneen haavoittuvuuden, eikä tavallinen käyttäjä voi tehdä asialle paljoakaan.

https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000008480187.html

Muitakin tietoturva-aukkoja löytyy silloin tällöin joten ihan kaikkia laitteita jotka ovat kiinni internetissä, täytyy tasaisin väliajoin päivittää. Ainakin kerran pari vuodessa pitää tarkistaa, onko päivityksiä olemassa laitteelle.

10

700

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle tulee F-Securelta: Microsoft Edge laajennus pitää päivittää, että voimme suoja selaimesi.
      Kun luen lisätiedoista, siellä jankataan vaan sitä että pääsemme paremmin yksilöimään mainoksesi. En ole päivittänyt kun F-Securesta ei ole minulle kerrottu miksi tarvitsen laajennuksen suojauksen. Sanotaan vaan että Päivitä.

    • Anonyymi

      Vaarallista on elämä! Kaikintavoin!

    • Anonyymi

      Nojoo.

      Alkaa tuota tietotekniikkaa olemaan kaikkialla, harvempi kai ajatellut pesukoneen, tai robotti-imurin tietoturvariskejä. Onhan toi mullakin wifi-boksi tuolla vintillä, ei ole tainnut tulla asentamisen jälkeen siihen mitään huomiota kiinnitettyä. Noh, ei ole koneelle ilmantunut pöpöjä, että kaitpa se on kondiksessa. Koneet siis on kyllä tikissä.

      Mä luotan automaattipäivityksiin monien härpäkkeiden kans, ite asiassa ei ole hajuakaan, miten wifi pitäis päivittää manuaalisesti. Tietsikoissa ja puhelimissa on tapana ajoittain tarkistaa ite päivityksiä ja useinhan niitä on ajettavaksi tarjolla. Lähinnä epäilyttää selaimet, net kun rakennettu sisältämään vakoiluominaisuuksia.

      Tärkeintä mun mielestä on olla ite varovainen, ei pidä surfailla ties missä pornokanavissa ja darkwebeissä. Kun noin tosiasiassa, ei mikään kone ite mitään tee yksin, pitää rosmo-ohjelmilla olla jotain, mihin tarttua. Meinaan vaan, ei siinä mitään vakoiluohjelmia tarvi, jos iloisesti päivittää faceen, milloin menee lomalle ja kauanko on poissa. Ei siinä päivitykset, virustutkat tms auta, jos joku hiffaa kommenttisi ja käy putsaamassa kämpän lomasi aikana.

      Mutta juu, päivitykset arkipäivää nykyaikana. Näissä reitittimissä jne mun mielestä kyllä salasanat ja yhteyksien suojaamiset tärkeempiä noin käytännön kannalta.

      =DW=

    • Anonyymi

      !0 vuotta on ollut, ikinä ei mitään hässäkkää. "Pupukorvallinen" Huawei.

    • Kyllähän ainakin isolta toimijalta kuten elisalta ostettu reititin toimii ja saa automaattisia päivityksiä.
      Itsellä oli juuri tilanne, että 4G reitittimeni nopeus työasemalleni hidstui todella tahmeaksi.
      Tein netissä vikailmoituksen elisalle ja sainkin sitten sieltä puhelun.
      Katsoivat omalta päätteeltään, että kaikki on päivitetty ja verkko on kunnossa. Kertoivat, että vika on mitä ilmeisemmin reitittimessä tai työasemassa. Antoivat ohjeet miten toimia.
      Entisenä IT-ihmisenä aloin tonkimaan paikkoja.
      Vika oli loppupelissä minun työasemani USB WiFi-palikassa.
      Kaivoin laatikoita ja aarreakkujani ja löysin toisen WiFi-palikan ja sen kanssa nopeus työasemaltani oli taas 50 Mt/s joten homma hoidossa.

    • Anonyymi

      Aitomaatiset päivitykset. 1 kerta vikkossa. Ei ole pankki tunnuksia. Suormamaksuna ilmasiksi s-pankin mene peruslaskut ajalla tililtä. Ei ole velkaa,ei ylimärästä rahaa. Pärjätän hyvin kun halitaan rahan käyttö.Ei ole s-postia. Ei myöskään F.B.valhelinen maailma olla muokatunein kuvineen.Koska ihmiset tavataan OIKEASSA ELÄMÄSSÄ !

    • Anonyymi

      Tieto turva aukko voi olla ihan sinun liiteesi.Kukan ei tiedä oletko plus 60v.? Mitä liiteesi takana oikeasti o? Jos selität tieto turvalisuus? Miksi laitat liiteet? Niistä on kaikkialla netti varoitettu.Myös tällä sivustolla eli Suomi 24.varotettu: Älkää avatko liiteitä,jotka tuntematon laittanut!

    • Anonyymi

      DNA oli kiltti ja pisti ukrainankielisen lastenkanavan jakoon huomasin
      DNA avaa ukrainankielisen lastenkanavan Nickelodeon Ukraine Pluto TV:n maksuttomaan katseluun kaapeliverkossaan

    • Anonyymi

      En ole kuullutkaa reittimen päivittämisestä, en sammuta sitä ikinä jos ei itse sammu, reittimestä saan myös netin telkkariin, pari tablettia pyörii sen kautta.
      Reittimestä otan sim-kortin tablettiin jos tarvii yhteyttä muualla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      52
      1197
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      825
    3. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      735
    4. 68
      732
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      625
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      550
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      518
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      510
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      482
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      473
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      469
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      431
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      415
    19. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      414
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      409
    Aihe