Kotien pienestä laatikosta saattoi tulla vaarallinen: "Harva osaa säätää"

Anonyymi

Usein se on se reititin (nettimodeemi), jota ihmiset eivät päivitä, joka on se haavoittuva laite.

Myös kotireititin voi sisältää viime viikolla paljastuneen haavoittuvuuden, eikä tavallinen käyttäjä voi tehdä asialle paljoakaan.

https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000008480187.html

Muitakin tietoturva-aukkoja löytyy silloin tällöin joten ihan kaikkia laitteita jotka ovat kiinni internetissä, täytyy tasaisin väliajoin päivittää. Ainakin kerran pari vuodessa pitää tarkistaa, onko päivityksiä olemassa laitteelle.

10

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle tulee F-Securelta: Microsoft Edge laajennus pitää päivittää, että voimme suoja selaimesi.
      Kun luen lisätiedoista, siellä jankataan vaan sitä että pääsemme paremmin yksilöimään mainoksesi. En ole päivittänyt kun F-Securesta ei ole minulle kerrottu miksi tarvitsen laajennuksen suojauksen. Sanotaan vaan että Päivitä.

    • Anonyymi

      Vaarallista on elämä! Kaikintavoin!

    • Anonyymi

      Nojoo.

      Alkaa tuota tietotekniikkaa olemaan kaikkialla, harvempi kai ajatellut pesukoneen, tai robotti-imurin tietoturvariskejä. Onhan toi mullakin wifi-boksi tuolla vintillä, ei ole tainnut tulla asentamisen jälkeen siihen mitään huomiota kiinnitettyä. Noh, ei ole koneelle ilmantunut pöpöjä, että kaitpa se on kondiksessa. Koneet siis on kyllä tikissä.

      Mä luotan automaattipäivityksiin monien härpäkkeiden kans, ite asiassa ei ole hajuakaan, miten wifi pitäis päivittää manuaalisesti. Tietsikoissa ja puhelimissa on tapana ajoittain tarkistaa ite päivityksiä ja useinhan niitä on ajettavaksi tarjolla. Lähinnä epäilyttää selaimet, net kun rakennettu sisältämään vakoiluominaisuuksia.

      Tärkeintä mun mielestä on olla ite varovainen, ei pidä surfailla ties missä pornokanavissa ja darkwebeissä. Kun noin tosiasiassa, ei mikään kone ite mitään tee yksin, pitää rosmo-ohjelmilla olla jotain, mihin tarttua. Meinaan vaan, ei siinä mitään vakoiluohjelmia tarvi, jos iloisesti päivittää faceen, milloin menee lomalle ja kauanko on poissa. Ei siinä päivitykset, virustutkat tms auta, jos joku hiffaa kommenttisi ja käy putsaamassa kämpän lomasi aikana.

      Mutta juu, päivitykset arkipäivää nykyaikana. Näissä reitittimissä jne mun mielestä kyllä salasanat ja yhteyksien suojaamiset tärkeempiä noin käytännön kannalta.

      =DW=

    • Anonyymi

      !0 vuotta on ollut, ikinä ei mitään hässäkkää. "Pupukorvallinen" Huawei.

    • Kyllähän ainakin isolta toimijalta kuten elisalta ostettu reititin toimii ja saa automaattisia päivityksiä.
      Itsellä oli juuri tilanne, että 4G reitittimeni nopeus työasemalleni hidstui todella tahmeaksi.
      Tein netissä vikailmoituksen elisalle ja sainkin sitten sieltä puhelun.
      Katsoivat omalta päätteeltään, että kaikki on päivitetty ja verkko on kunnossa. Kertoivat, että vika on mitä ilmeisemmin reitittimessä tai työasemassa. Antoivat ohjeet miten toimia.
      Entisenä IT-ihmisenä aloin tonkimaan paikkoja.
      Vika oli loppupelissä minun työasemani USB WiFi-palikassa.
      Kaivoin laatikoita ja aarreakkujani ja löysin toisen WiFi-palikan ja sen kanssa nopeus työasemaltani oli taas 50 Mt/s joten homma hoidossa.

    • Anonyymi

      Aitomaatiset päivitykset. 1 kerta vikkossa. Ei ole pankki tunnuksia. Suormamaksuna ilmasiksi s-pankin mene peruslaskut ajalla tililtä. Ei ole velkaa,ei ylimärästä rahaa. Pärjätän hyvin kun halitaan rahan käyttö.Ei ole s-postia. Ei myöskään F.B.valhelinen maailma olla muokatunein kuvineen.Koska ihmiset tavataan OIKEASSA ELÄMÄSSÄ !

    • Anonyymi

      Tieto turva aukko voi olla ihan sinun liiteesi.Kukan ei tiedä oletko plus 60v.? Mitä liiteesi takana oikeasti o? Jos selität tieto turvalisuus? Miksi laitat liiteet? Niistä on kaikkialla netti varoitettu.Myös tällä sivustolla eli Suomi 24.varotettu: Älkää avatko liiteitä,jotka tuntematon laittanut!

    • Anonyymi

      DNA oli kiltti ja pisti ukrainankielisen lastenkanavan jakoon huomasin
      DNA avaa ukrainankielisen lastenkanavan Nickelodeon Ukraine Pluto TV:n maksuttomaan katseluun kaapeliverkossaan

    • Anonyymi

      En ole kuullutkaa reittimen päivittämisestä, en sammuta sitä ikinä jos ei itse sammu, reittimestä saan myös netin telkkariin, pari tablettia pyörii sen kautta.
      Reittimestä otan sim-kortin tablettiin jos tarvii yhteyttä muualla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      42
      9383
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      50
      3972
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      41
      2870
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      127
      2596
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      102
      2519
    6. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1987
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      16
      1655
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1467
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1297
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      1184
    Aihe