Kotien pienestä laatikosta saattoi tulla vaarallinen: "Harva osaa säätää"

Anonyymi

Usein se on se reititin (nettimodeemi), jota ihmiset eivät päivitä, joka on se haavoittuva laite.

Myös kotireititin voi sisältää viime viikolla paljastuneen haavoittuvuuden, eikä tavallinen käyttäjä voi tehdä asialle paljoakaan.

https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000008480187.html

Muitakin tietoturva-aukkoja löytyy silloin tällöin joten ihan kaikkia laitteita jotka ovat kiinni internetissä, täytyy tasaisin väliajoin päivittää. Ainakin kerran pari vuodessa pitää tarkistaa, onko päivityksiä olemassa laitteelle.

10

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle tulee F-Securelta: Microsoft Edge laajennus pitää päivittää, että voimme suoja selaimesi.
      Kun luen lisätiedoista, siellä jankataan vaan sitä että pääsemme paremmin yksilöimään mainoksesi. En ole päivittänyt kun F-Securesta ei ole minulle kerrottu miksi tarvitsen laajennuksen suojauksen. Sanotaan vaan että Päivitä.

    • Anonyymi

      Vaarallista on elämä! Kaikintavoin!

    • Anonyymi

      Nojoo.

      Alkaa tuota tietotekniikkaa olemaan kaikkialla, harvempi kai ajatellut pesukoneen, tai robotti-imurin tietoturvariskejä. Onhan toi mullakin wifi-boksi tuolla vintillä, ei ole tainnut tulla asentamisen jälkeen siihen mitään huomiota kiinnitettyä. Noh, ei ole koneelle ilmantunut pöpöjä, että kaitpa se on kondiksessa. Koneet siis on kyllä tikissä.

      Mä luotan automaattipäivityksiin monien härpäkkeiden kans, ite asiassa ei ole hajuakaan, miten wifi pitäis päivittää manuaalisesti. Tietsikoissa ja puhelimissa on tapana ajoittain tarkistaa ite päivityksiä ja useinhan niitä on ajettavaksi tarjolla. Lähinnä epäilyttää selaimet, net kun rakennettu sisältämään vakoiluominaisuuksia.

      Tärkeintä mun mielestä on olla ite varovainen, ei pidä surfailla ties missä pornokanavissa ja darkwebeissä. Kun noin tosiasiassa, ei mikään kone ite mitään tee yksin, pitää rosmo-ohjelmilla olla jotain, mihin tarttua. Meinaan vaan, ei siinä mitään vakoiluohjelmia tarvi, jos iloisesti päivittää faceen, milloin menee lomalle ja kauanko on poissa. Ei siinä päivitykset, virustutkat tms auta, jos joku hiffaa kommenttisi ja käy putsaamassa kämpän lomasi aikana.

      Mutta juu, päivitykset arkipäivää nykyaikana. Näissä reitittimissä jne mun mielestä kyllä salasanat ja yhteyksien suojaamiset tärkeempiä noin käytännön kannalta.

      =DW=

    • Anonyymi

      !0 vuotta on ollut, ikinä ei mitään hässäkkää. "Pupukorvallinen" Huawei.

    • Kyllähän ainakin isolta toimijalta kuten elisalta ostettu reititin toimii ja saa automaattisia päivityksiä.
      Itsellä oli juuri tilanne, että 4G reitittimeni nopeus työasemalleni hidstui todella tahmeaksi.
      Tein netissä vikailmoituksen elisalle ja sainkin sitten sieltä puhelun.
      Katsoivat omalta päätteeltään, että kaikki on päivitetty ja verkko on kunnossa. Kertoivat, että vika on mitä ilmeisemmin reitittimessä tai työasemassa. Antoivat ohjeet miten toimia.
      Entisenä IT-ihmisenä aloin tonkimaan paikkoja.
      Vika oli loppupelissä minun työasemani USB WiFi-palikassa.
      Kaivoin laatikoita ja aarreakkujani ja löysin toisen WiFi-palikan ja sen kanssa nopeus työasemaltani oli taas 50 Mt/s joten homma hoidossa.

    • Anonyymi

      Aitomaatiset päivitykset. 1 kerta vikkossa. Ei ole pankki tunnuksia. Suormamaksuna ilmasiksi s-pankin mene peruslaskut ajalla tililtä. Ei ole velkaa,ei ylimärästä rahaa. Pärjätän hyvin kun halitaan rahan käyttö.Ei ole s-postia. Ei myöskään F.B.valhelinen maailma olla muokatunein kuvineen.Koska ihmiset tavataan OIKEASSA ELÄMÄSSÄ !

    • Anonyymi

      Tieto turva aukko voi olla ihan sinun liiteesi.Kukan ei tiedä oletko plus 60v.? Mitä liiteesi takana oikeasti o? Jos selität tieto turvalisuus? Miksi laitat liiteet? Niistä on kaikkialla netti varoitettu.Myös tällä sivustolla eli Suomi 24.varotettu: Älkää avatko liiteitä,jotka tuntematon laittanut!

    • Anonyymi

      DNA oli kiltti ja pisti ukrainankielisen lastenkanavan jakoon huomasin
      DNA avaa ukrainankielisen lastenkanavan Nickelodeon Ukraine Pluto TV:n maksuttomaan katseluun kaapeliverkossaan

    • Anonyymi

      En ole kuullutkaa reittimen päivittämisestä, en sammuta sitä ikinä jos ei itse sammu, reittimestä saan myös netin telkkariin, pari tablettia pyörii sen kautta.
      Reittimestä otan sim-kortin tablettiin jos tarvii yhteyttä muualla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2284
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1204
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      85
      1042
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      962
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      128
      888
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      803
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      793
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe