rintamamiestalon salaojitus

maakari

Kertokaa kokemuksia vanhan talon salaojituksesta, meillä -57 rakennettu talo ja tarkoitus olisi tehdä salaojitus tänä kesänä!

5

14885

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin++

      joskus vaikea saada laskua salaojiin tarpeeksi ilman pummppausta.

    • totuutta

      Älä tee salaojia jos ei niitä tarvita.Eli ennenkuin alat hakkaamaan rahaa maaperään ota selvää onko se tarpeellista.

    • alma

      Olemme ostaneet -36 valmistuneen talon, jossa on kellari. Kuntotarkistuksessa suositeltiin salaojitusta (kellarin lattiat ovat kosteat/märät), joskin ensin aiomme remotoida asuintilat kuntoon.

      Me haluaisimme myös tietoa salaojituksen työvaiheista ja kustannuksista.

      Kiitos!

    • RaakaRane

      Jos kellari on vain säilytyskäytössä ja hyvin tuuletettu, ei salaojitusta varmaankaan tarvita, MUTTA jos se otetaan asuinkäyttöön, on salaojitustehtävä, muuten home tulee olemaan jatkuvana riesana.
      Salaojituksen asennus alkaa perustuksien aukikaivuulla eli maa-ainekset poistetaan anturan alapinnan tasolle ( tai hieman sen alapuolelle ). Sitten laitetaan salaojaputket ja sadevesijärjestelmän putket, tarkastuskaivot ja ruvetaan täyttämään kaivantoa salaojasoralla.
      Sade- ja salaojavedet johdetaan pihakaivon kautta joko kunnan sadevesijärjestelmään tai ojaan ( kysy kunnasta ). Jos tulee ongelmia nostokorkeuden kanssa, laita pihakaivon tilalle pumppukaivo. Älä kuitenkaan unohda pallopadotusventtiiliä kaivosta, jotta tulvatilanteessa ei vesi pakene takaisin salaojaputkiin.
      mm. Uponorilla on valmiita perusvesiputkistopaketteja, jossa on mukana lähes kaikki tarvittavat osat, putket ja kaivot, yms. Näitä saa rautakaupoista ympäri maan.

      • Anonyymi

        Mites patolevyt ja anturan loivennus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe