Aina suositellaan käytettäväksi porakonaan hitaampaa nopeutta eli 1vaihdetta. Miksi näin? Ja mitä kairauksessa käy, jos kairaus suoritetaan nopeammalla vaihteella ?
Vastaukset 6
- Anonyymi
Kovempivääntö, turvallisempi ja ettei kairanterä pala.
- Anonyymi
Vikkelä versus https://youtu.be/A6hMNx0fAq4
- Anonyymi
Juu, ja peukalokin pysyy kädesdä. Ehkä.
- Anonyymi
Hyvin on peukalot pysyneet enkä ole tehoissa säästellyt. Tärkeintä on pitää kahdella kädellä kahvoista kiinni eikä esim yhdellä kädellä tai toisella kädellä kairan varresta saati muita omin takeisia kikkoja.
Mikäli tuossa hommassa sormensa menettää, niin tyhmyydestäänhän maksaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin on peukalot pysyneet enkä ole tehoissa säästellyt. Tärkeintä on pitää kahdella kädellä kahvoista kiinni eikä esim yhdellä kädellä tai toisella kädellä kairan varresta saati muita omin takeisia kikkoja.
Mikäli tuossa hommassa sormensa menettää, niin tyhmyydestäänhän maksaa.Lisätään vielä, että kahden käden kairauksessa sulla on muutenkin kokoajan pora kontrollissa ja jos etenkin vettynyt sohjojää joskus takkuaa kairatessa saa liipaisimesta nopeasti näin sormenkin pois kairan "tökätessä"
Ja satavarma peukalon suoja on pitää kuten vanhoilla ohjaustehostamattomilla raktoreilla ajettaessa peukalot samalla puolen kuin muut sormet eikä vastapuolella kuten normi otteessa peukalon ottaessa vastaan.
Vanhalla raktorilla, kun eturengas tökkäsi kiveen tai kantoon saattoi ratti lyödä pahastikin sormille etenkin peukalolle, jos puristit ratista etkä pitänyt samalla puolen peukaloa kuin muut sormet.
- Anonyymi
Nopeammalla reikä tulee nopeammin, mutta vääntövoima hiipuu äkkiempää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 671315
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123612- 67586
- 52574