Unihalvaus

Anonyymi

Onko kukaan kokenut? Entä onko kokenut halvauksen alkua? Mulla on ollut monet kerrat unihalvaus, tästä syystä nukun enää vain vatsallani. Jotenkin olin pyörähtänyt selälleni unissani ja tunsin ensioireet, normaalisti kun havahdun tilanteeseen halvaus on kokonaan käynnissä. Nyt kuitenkin tunsin selvästi miten ensin toisen säären/pohkeen kohdalla tulee kuin joku olisi asettanut todella tiiviisti suht painavan peiton päälle, sitten sama tuntui toisessa sääressä/pohkeessa, seuraavaksi reidet ja sitten kädet. Lopuksi tunsin kun pää vaan retkahti, tiesin siis jo ensimmäisen säären kohdalla että halvaus tulee mutta vasta kun kädet meni niin otin sen rentoutus harjoituksen käyttöön. Pää ehti retkahtaa ja onneksi retkahti niin etten saanut happea, ennen kuin ehdin rentoutuksen loppuun halvaus loppui koska kroppa taisi hätääntyä tuosta ettei happi kulkenut. Nukahdin heti uudelleen ja tällä kertaa koko muu kroppa oli muuten halvaantunut mutta päätä pystyin liikauttamaan, taas pää rojahti asentoon, ettei hengitys kulkenut yhtään ja hallusinaatiot ei ehtineet onneksi alkaa. Kerrankin halvaus ei ollut liian ahdistava.

Kellään kokemusta tuosta että tuntee miten unihalvaus alkaa?

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se alkaa sähköisillä sävähdyksillä. Aivan kuin sähköä johdettaisiin kehon läpi. Onnistuin vuosia sitten menemään tietoisena unihalvauksee yöllä. Sehän on hyvin pelottavaa, mutta onnistuin ajattelemaan että olen täysin turvassa koska kaikki on oman mieleni luomaa illuusiota. Ensin menee liikkumiskyky ja sitten kuulo katosi ja siinä kuului kova äänistä rutinaa korvissa. Tosi kumma kokemus.

      Nykyään en ole kärsinyt niistä. Niihin liittyy yleensä todentuntuosia painajaisunia ja voimakkaita tuntemuksia. Yhtä voimakkaita ja selkeitä kuin vaikkapa jos vääntäisi kättä jonkun kanssa.

    • Anonyymi

      Sen saa karkotettua kun venyttelee kehoaan ja liikkuu ympäriinsä ja syvään hengityksellä kartoittaa ne tuntemukset kehosta. Sitten kuuntele vaikka jotain iloista musiikkia kun laittaa uudestaan nukkumaan.

    • Anonyymi

      Tapahtui minulle kerran tai pari ilman, että itse aiheutin sitä. Se oli mielestäni mielenkiintoista, joten sen jälkeen aloin aiheuttamaan niitä tietoisesti, eli annoin kehon nukahtaa samalla kun tietoisesti pidän tietoisuutta hereillä, ja silloinhan olen siinä samassa tilassa jota kutsutaan unihalvaukseksi.

      Koskaan en ole _kärsinyt_ unihalvauksista, koska olen enimmäkseen aiheuttanut niitä tietoisesti, koska siitä tilasta voi aiheuttaa ruumiistapoistumiskokemuksen, mikä on kiinnostava kokemus. En tiedä sitten voiko sitä kutsua unihalvaukseksi jos tietoisesti aiheutan sen tilan ja en yritä edes liikkua minnekään, koska minun tavoite ei ole liikkuminen.

      Kun olen mennyt tuohon unihalvaustilaan, olen kokenut tuon saman mainitsemasi tunnelman, että kuin painava peitto tulisi pikkuhiljaa kehon eri osien päälle. Sehän vain tarkoittaa sitä että keho nukahtaa, mutta normaalisti me emme ole tietoisia siitä.

      "Hallusinaatiot" ei ole myöskään häirinnyt minua unihalvauksen aikana, koska olen tietoinen siitä että ne on hallusinaatioita, kuten unet, joten niissä ei ole mitään pelättävää. Jos tuossa tilassa alkaa pelkäämään, silloin tulee tietysti näkemään tai kuulemaan jotain pelottavaa, koska aivan kuten unissa, meidän ajatukset aiheuttaa sen mitä me koemme.

      Synti tietysti jos unihalvaukset kokee ongelmina, kuten ne varmaan on 99% ihmisille. Nykyään en ole enää tietoisesti aiheuttanut unihalvauksia, mutta olen joskus mennyt tuohon tilaan sattumalta ja kokenut ruumiistapoistumiskokemuksen. Ruumiistapoistumiskokemus tässä tapauksessa on vain eräänlainen selkouni joka alkaa siitä, että koen lentäväni ulos kehostani.

      Jos koet unihalvaukset ongelmana, ehkä kannattaisi mennä lääkäriin. Ehkä se voi liittyä johonkin ongelmaan, kuten uniapneaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      186
      8543
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4648
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4178
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3722
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2950
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2656
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2451
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2143
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2086
    Aihe