Remontti kilpailutus sivustot

Anonyymi

Olen 40 vuotta remontti alalla ollut konkari, nykyään rakennusmestarina toimin.

Alalle on tullut viime vuosina remontin kilpailutus nettisivustoja. Nettisivusto saa osuuden jokaisesta välittämästään toimeksi annosta, joka johtaa siihen että töihin pääsee ja urakan saa vaikka taitoja ei niin olisikaan.

Kilpailutus-nettisivuston kautta kuka tahansa saa remontti asiantuntijan statuksen vaikka olisi tullut alalle viime viikolla, kukaan asiakas ei kysy CV tä.

Viellä muutama vuosi sitten ajattelin miten käy perinteisten remontti yritysten. Nyt olen huomannut että perinteiset remontti yritykset hyötyvät tilanteesta. Laatu kilpailutus-sivustojen kautta välitettyissä remonteissa on erittäin huonoa, niin rakenteissa, kuin myös pinnoilla. Iso määrä urakoita jää kokonaan kesken, koska ämpäri urakoitsija on hinnoitellut työnsä liian alas.

Urakat lopulta päätyvät pitkään toimineille perinteisille remonttifirmoille, uudestaan tehtäväksi. Kilpailutus- sivustoilla on alalle työllistävä vaikutus, mutta asiakas vastaa kuluista, lopulta asiakas maksaa remonttinsa hinnan huomattavasti isompana, koska uudestaan tekeminen on paljon työläämpää ja kalliimpaa kuin kerralla hyvin tehty. Kilpailutus sivustot eivät vastaa ollenkaan koko touhusta, vaan yritykset ovat vastuussa suoraan asiakkaalle, kun vastuu vaihe koittaa, yleistä on että koko yritystä ei ole enää olemassa, koska osaamattomuus siellä täällä on kaatanut koko firman. Vastuullisia ei enää ole, koska sivusto ei vastaa mistään. Asiakas jää lopulta yksinäiseksi,ainoaksi vastuulliseksi. Kilpailutus-sivustot eivät ole vastuussa edes kuluttajasuojalain mukaan.

Kysymys asiakkaille, miksi palkkaatte kilpailutus- sivuston kautta? Sivustohan saa aina palkkionsa, vaikka heidän välittämänsä henkilö olisi juuri alalle tullut, sivusto hyötyy vaikka asiakkaalle lähettäisi kenet tahansa tunarin. Miksi ette edes sen vertaa tee, että kysyisitte palkkaamanne yrityksen henkilöltä CV tä? Omassa työelämässänne kyllä kysytte CV n kaikilta, mutta oman kodin remontissa se ei ole niin nökönuukaa. Järjetöntä.

Terveisin: Rakennusmestari

7

3181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kilpailuttanut minun remontin remppamaailma.fi sa sieltä sai hyvän tekijän.👍

      • Anonyymi

        Kuka kantaa mahdollisen takuuvastuun?


      • Anonyymi

        Sieltä kans sain hyvän tekijän👍


    • Anonyymi

      Minä otin ilmoituksella pitkällä työhistorialla olevan rakennus yrittäjän. Puheet oli paremmat kuin taidot. Maaliin päästiin vasta melkoisen räpeltämisen jälkeen. Tiedä millaista sekoiöua olisi ollut bulvaanin kautta.

    • Anonyymi

      Päätettiin että remontoidan asunnon melkein kokonaan n.1.5kk sitten ja laitoime ilmotuksen urakkamaailmassa sieltä saimme aika hyvin tarjouksia mutta jokanen yrittäjä ei ollut ammatilainen ja hinnotteluiden kanssa oli vaikeuksia kun muutama yrittäjä pyysi rahat käteisenä ja että ei ilmotetaa urakkamaailma.fi.

      Sitten eräs kaveri ehdotti remppamaailma.fi uusi sivusto ja sieltä sain 3 tarjousta ja ne 3 tarjousta olivat aika hyvät.
      Päätin ottaa erään firman ja hoiti remontin tosi nopeasti ja kunnolla.

      Eli suosittelen Remppamaailma.fi sieltä sain hyvän tekijän ja ajon käyttää tulevaisuudesakin👍

    • Anonyymi

      Itse käyttäisin tuollaista sivustoa siksi, että en kertakaikkiaan tiedä, mistä muualta löytäisin tekijöitä.

    • Anonyymi

      Remppatorin urakoitsijat todella huonoja, tämä erityisesti Pelamare Oy, tämä urakoitsija vaihtaa yrityksen nimeä 2v välein, maksamattomien verojen ym takia ja työn jälki surkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1476
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1325
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      86
      983
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      916
    5. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      12
      892
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      186
      858
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      821
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      801
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      74
      732
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      730
    Aihe