Koronaennuste Suomelle jouluksi

Anonyymi

"Ihan näin ankeaa joulua en olisi toivonut” – Synkkä koronaennuste Suomelle

HUSin diagnostiikkajohtajan mukaan ensi viikon toimet eivät ehdi vaikuttaa jouluun.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUSin diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen povaa joulun pyhien koronatilanteesta synkkää.

– Ennakoin loppusyksyllä, että koronatilanteesta voi tulla jouluna synkkä. Ihan näin ankeaa joulua en kuitenkaan olisi toivonut, Lehtonen toteaa.

Hän arvioi omikronmuunnoksen kulkua Suomessa pitkässä Twitter-ketjussaan. Lehtonen viittaa HUSin ylilääkäri Asko Järvisen arvioihin. Järvinen sanoi Ilta Sanomille, että tartuntojen määrä kaksinkertaistuu muutaman päivän välein pääkaupunkiseudulla. Tämä tarkoittaa, että joulun pyhinä tapauksia voi olla jo 8 000 päivässä.

Perjantaina Suomessa raportoitiin 2 097 uutta tartuntaa.

7

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Verkkouutiset jatkavat:

      – Omikronin leviämisnopeus on niin suurta, että kolmosrokotukset eivät pysy perässä. Todennäköisesti iso osa pääkaupunkiseudun väestöstä kohtaa variantin sillä rokotussuojalla, jonka on tähän mennessä saanut, Lehtonen tviittaa, viitaten Iltalehden haastatteluunsa.

      Diagnostiikkajohtaja nostaa esiin Lontoon Imperial Collegen mallinnuksen, jonka mukaan kahden rokotuksen omikronia vastaan antama suoja vakavalta koronataudilta on noin 35 prosenttia.

      – Iso-Britannian hallitus perustaa omat koronalinjauksensa tällaisiin arvioihin, hän sanoo.

      – Muissakin Euroopan maissa arvioidaan, että omikron tulee aiheuttamaan ennennäkemättömän vaikean epidemiatilanteen rokotuksista huolimatta, Lehtonen jatkaa.

      HUS siirtyi tällä viikolla tilanteen takia korkeimpaan valmiustilaan. Lasse Lehtonen luonnehtii sitä ”sodanajan valmiudeksi”.

      – Kriisivalmiuden nostosta huolimatta sairaalan henkilöstöä ei juurikaan pystytä enää lisäämään HUSin omin toimin. Uhkana on lisäksi henkilöstön sairastuminen rokotuksista huolimatta, hän kuitenkin muistuttaa.

      Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) sanoi tänään Helsingin Sanomien haastattelussa hallituksen keskustelevan ensi viikon tiistaina niin sanotun hätäjarrun käyttöön ottamisesta. Sen käytännön merkityksestä ei vielä ole tietoa. Ministerin mukaan koronan ”hyökyaalto” on toimista huolimatta joka tapauksessa edessä.

      – Suomen hallitus keskustelee tilanteesta ja päättää ”hätäjarrun” käytöstä ensi viikolla eli juuri joulun alla – niillä ei enää ole vaikutusta joulun koronatilanteeseen, Lasse Lehtonen toteaa.

    • Anonyymi

      Omikronin oireista tiedetään jo jotain, mutta ei läheskään kaikkea.
      Ensi viikolla nähdään, millainen on omikronin vaikutus koronapotilaiden sairaalahoidon tarpeeseen.
      Koronaviruksen omikronmuunnos on muutamassa viikossa saavuttanut valta-aseman monin paikoin, myös Suomessa.

      Husin diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtosen mukaan Husin alueella omikron on jo valtavirus.

      Varmistettuja omikrontapauksia Hus-alueella on vasta 57, mutta vahvoja epäilyjä omikronista on Lehtosen mukaan jo toista tuhatta.

      Nämä epäillyt omikrontapaukset ovat sellaisia, että on Lehtosen mukaan syytä olettaa, että ne ovat juuri omikronia.

      Potilasmäärä Hus-sairaaloissa on ylilääkäri Asko Järvisen mukaan viime päivinä niukasti kasvanut, mutta kasvu ei johdu omikronista.

      Järvisen mukaan sairaalahoitoon tullaan keskimäärin vasta lähempänä viikkoa oireiden alusta, joten omikron ei edes vielä voi näkyä sairaalaan tulevien määrässä, koska muunnos on meillä alkanut yleistyä vasta kuluvalla viikolla.

      Omikronin leviämisnopeus on hurja.

      – Voidaan puhua räjähdysmäisestä leviämisnopeudesta, Lehtonen sanoo.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Uutena vuotena ja loppiaisena on täysi kaaos sairaaloissa. Resurssit vähissä.

      • Anonyymi

        Ihan kaikenlaiset tapahtumat jossa on paljon ihmisiä, ovat potentiaalisia koronalinkoja. Virusta ei paljon kiinnosta se, löytyykö taskusta koronapassi vai ei. Se tarttuu jos tarttuu, ja virus voi tarttua myös kahdesti rokotettuihin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      145
      6069
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3726
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2911
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2568
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      37
      2421
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      25
      1945
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1914
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1858
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      34
      1633
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1600
    Aihe