91 Clio kolisee etupäästä tosi hirveesti. Auto on leimattu ja nykimällä ei välyksiä tunnu perinteisissä paikoissa. Mistä vois etsiä, tuntuu kuin koko "tolppa" paukkuisi. Sitten kolisee ovien saranat. Kaikki ovet ovat väljiä kun niitä "nostelee". Saako uusia saranoita/heloja vai voiko kiristää jotenkin. Uudet osat voivat olla sika-hintaiset jos merkkiliikkeestä ostaa.
KOLINAA CLIOSSA
kolikalle
4551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Keulapään kolinaan syypäitä ovat useinmiten alapallonivelet. Välykset on yllättävän hankala todeta ainakin R19:ssa. Vakaajatangon päätykannatinkumit ovat myös aika yleinen kolinan syy. Voihan siinä iskarissa/jousessakin olla vikaa. Yksi mahdollisuus voi olla myös vetoakselin sisänivel, tosin silloin saattaa olla muitakin oireita. Ei muutakuin tarkempaa tutkimusta, ei se syyllinen muuten löydy.
Ovien saranat saa uudenveroiseksi vaihtamalla sekä helat, että tapit. Pelkkiä tappeja ei kannata vaihtaa, koska helatkin ovat kuluvia osia.
Mulla meni etulaakerit uusiksi noin 10tkm jälkeen, eli vois olla myös ne, tosin silloin ei "kolahda" kuullostaa vain B-52:lta kun ajaa kovempaa :)
Mitä tappeihin tulee, minun -92:kin oli tapit kuluneet. Uudet tapit ja helat taisi maksaa siinä 150mk hujakoilla vanhaa. Voisi jopa löytyä vielä jossain koska en ikinä saanu niitä vaihdettua kun kompressorilla meni poikki kun niitä yritettiin vaihtaa..
Jos löydät tapit ja helat, ja joutaa pois, niin kirjoita yhteystietosi: [email protected]
kalistuksen vakaajan kiinitys pultit joilla vakkaja on kiinitetty kallistuksen vakaajaan usein poikki saa tarvikeena ainakin autoartikelista ,hiekkaharju