sopiva summa?

pankkiin

mitä on sopiva summa antaa lahjaksi? Kaverit menevät naimisiin, ja rahalahja tuntuu nyt olevan suosiossa.Monelta olen kuullut että ei kiitos tavaroille, mutta juu kiitos rahalle

8

2425

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henkilöltä

      lapsilta ei tietenkään mitään

      • osallistuvat

        niin toki vanhemmat maksavat häälahjaosuuden myös heiltä. Sopiva summa on 15-20€ per osallistuva nenä, lapsilta voi ajatella vaikka tuon 10€. Vaikka en pidä siitä ajatuksesta, että vieraiden pitää maksaa ruokansa, niin aika kornilta tuntuu ajatus, että 4-lapsinen perhe menee häihin, ja laittaa kympin per aikuinen........


      • mielestäni

        Mielestäni 10e/nenä on liian vähän, sillä mielestäni pitää ajatella sitä, että tarjoilut maksavat kokonaisuudessaan jopa 40e/hlö. Ottakaa siis huomioon alkumalja, ruoka, kahvi, iltapala, booli. Tietenkään ei ole itse tarkoitus laskea rahasummaan kulujen mukaan, mutta itse kyllä en viitsisi mennä syömään koko settiä 10 euron hintaan. Mutta aina tietysti jokainen tekee tavallaan. Miettikään mitä itse toivoisitte jos olisitte hääpari.


    • riittää

      ite annoin 1 euron häätilille, veljeni meni naimisiin

      • Pliis

        JOs itse haluat jostain syystä osoittaa mieltäsi veljesi tärkeänä päivänä, niin voit kyllä moisen nolouden pitää ihan omana tietonasi.


    • Misu

      No ainakin 20€/henkilö, koska tarjoulu/hlö maksaa ainakin sen verran.

    • itse

      Kukin varallisuutensa mukaan

    • Hennu

      Hei!

      Voihan sitä ajatella niinkin, että "maksaa ruokansa" mutta hääparikin varmaan osaa ajatella asiaa jokaisen vieraan elämäntilanteen kannalta. Ja kornilta tuntuisi sekin, että vaikkapa appivanhemmat käyttäisivät lahjaan sen 25€ / henki. Budjetin ja suhteen läheisyyden mukaan siis. Varmasti hääpari haluaa kaikki kutsutut paikalle, oli lahjaa sitten tai ei.

      Jos on opiskelijapari ja joutuu jo matkustamaan pitkän matkan ja ehkä yöpymään hotellissa, ei lahjaan varmasti liikene kovin paljon. Silloin voisi olla fiksumpaa antaa jokin huokea, mutta hyvin ajateltu ja hauska lahja kuin rahana esim. 10 € (joka kyllä tuntuu aika pieneltä rahasummana). Kortinkin voisi askarrella itse tms.

      Muuten sanoisin, että 40-50€ pariskunnalta on ihan hyvä lahja. Pienistä lapsista en kyllä osaisia ajatella "laskuttavani", murrosikäisten ja vähän vanhempien kohdalla voi jo ajatella osuutta lahjaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1559
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1212
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1202
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe