Onko se ensimmäinen askel kohti työkyvyttömyyseläkettä?
Ammatillinen kuntoutus
Anonyymi
141097
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei ole. Lääkärilausunnossa jossa katsotaan työkyvyn alentuneen tarkastellessa eläkemahdollsiuutta esiintyy tuo maininta mahdollsiesti voidaan kuntouttaa. Tällöin on kyse ns. B lausunnosta ja tuolla on haettavissa eläköitymistä.Kun sitten tulee kielteinen päätös ,eläkeyhtiön kautta tulee tuo oikeus kuntoutukseen.Esim .siis näin .
Tuolloin pitäisi hankkai tuo kuntoutuspaikka ,mutta niitä ei jurikaan ole käytännössä tarjolal .Lain mukaan sitten kuntoutuksesta vastaavat muistaakseni työvoimapalvelut ja kela. Näiden puoleen kääntymmällä on ehkä saatavissa ohjaus kuntoutuksia suorittavalle tahoille ,kuten esim Verve . Tuolla on virkaa tekeviä ,jotka ohjaavat ns. kuntoutujaa.Käytänössä haetaan yhdessä kuntoutuspaikkaa jossa tarkoitus olisi ns. kuntoutua eli kartoittaa olemassa olevaa työkykyä. Kuntoutuspaikan olisi löydyttävä kunnalliselta sektorilta sillä kilpailuetua ei saa kuntoutuvasta tulla kuntoutukseen ottajalle . Eli kun sitten tuo on käyty olet kuntoutunut työnhakija. Näitä malleja saattaa olla mutakin ,niistä kertokoon paremmin ne jotka niistä tietävät enemmän.
Jos sieltä hengissä selviää. Itse sain sieltä viime keväänä pahan koronan. Vieläkin keuhkot ihan vajaatoimiset. Taitaa tulla eläkepaprut.
Toivotaan niin.
Jos joutuu kuntouttavaan työtoimintaan, ei sieltä enää työkyvyttömyyseläkkeelle pääse.
Koskaan?
Kun olet kuntoutunut olet työkykyinen, miksi sitten enää eläkkeelle terveydellisitä syistä olisi tarvetta henkilöä laittaa? On osatyökyky eläköityminen ,mutta se pitäisi tuossa yhteydessä katsoa. Niin ei taida tapahtua sillä osatyökykyisyyden määritys on tuossa yhteydessä sivuutettu .
Ja koskaanko suhteen voidaan todeta että kyllä joskus, eli sitten kun virallinen eläkeikä tulee eteen. Toimitavat lienee syy siihen miksi vajakuntoisia roikkuu pitkäaikaistyöttöminä loskaan työllistymättä työnhakijoina ja eläkeputken poisto pahensi tilannetta tuolta osin ,kun työttömyyden perusteella eläköityminen on poistettu joka aiheutti sen että kukaan ei valvo tilannetta jollin ollaan tultu tähän. Se onko asiat oikein on toinen juttu ja vastaako työvoimapolitiikka tarkoitustaan tai onko kohtuullista roikottaa ihmisiä näin olemattoman toimeentulon varassa eväten heiltä eläköityminen.
Jos kuntoudut työtoiminnan avulla, päädyt työmarkkinoille, etkä
työkyvyttömyyseläkkeelle.
Jos et kuntoudu työtoiminnan avulla, sinut ohjataan uudelleen kuntouttavaan työtoimintaan.
Täyttä skeidaa.
No ei ainakaan minun ammatillinen kuntoutus ollu yhtään sellaista, minä sain Elon maksamana itselleni oman valmentajan katja noposelta ja tämän valmentajan kanssa me mietittiin mitä työtä voisin ja haluaisin tehdä ja voisinkin sanoa että olen nyt lapsuuteni unelma-ammatissa ja pääsin sinne ehdottomasti tämän valmentajan avulla. Valmentaja uskoi minuun ja vahvisti luottamustani siihen että mä pärjään. Toki vaatii sen, että pitää olla työ kykyä vielä olemassa. Mihinkään minua ei väkisin laitettu ja minä sain ihan itse päättää sen missä ajassa, kuinka pitkiä päiviä ja niin edelleen. Voin suositella ja tuo oma valmentaja oli ihan ehdoton juttu minulle koska nuo kuntoutus kuviot on aika sotkuisia näin osaamattomalle. Tämä oli se firma minkä kautta Elo minut lähetti omalle valmentajalle www.katjanoponen.fi tuolla sivuilla on myös muiden kuntoutujien videoita niitä kannattaa katsoa myös jos aihe kiinnostaa, minä ainakin tykkäsin katsoa ennen kuin sinne menin että mitä mieltä muut oli ollu ja mitä heille oli tapahtunut
Ei vaan työllistymistä. Ammatillisella kuntoutuksella yritetään kuntouttaa työelämään.
Minulle sitä tarjottiin eläkeyhtiön toimesta.Sieltä soittivat ja antoivat ymmärtää että se tarkoittaa työkokeilua.Sovittiin että harkitsen asiaa itsekseni ja ilmoitan myöhemmin,olihan minulla pitkä sairausloma vielä käyttämättä.300 pv kelan saikkuja meni ja ilmoittauduin työnhakijaksi että sain työttömyyskorvausta ja samalla hain tk-eläkettä.Lopulta minulle myönnettiin se eläke ja hakuaikakin umpeutui kuntoutukseen,eli meni ihan mukavasti koko juttu.Olihan se aika stressipitoista aikaa kun ei tiennyt miten tässä käy kun te-oimistokin oli pelissä mukana.
Peliähän se on. Vajaakuntoinen on pelkkä pelinappula, eikä saa pelisäännöistä oikein mitään varmaa tietoa.
Olen vasta joutumassa mukaan peliin ja yrittänyt valmistautua etsimällä tietoa. Voin sanoa, että hankalaksi on asiat tehty.
Se on ansimmäinen askel kohti työllistymistä👍
Ainakin isoille työnantajille ammatillinen kuntoutus on viimeinen oljenkorsi, jonka kautta voi avautua mahdollisuus välttää työeläkemaksun nousu, jos kyseessä on työntekijä, joka parin vuoden sisään on muutoin joutumassa työkyvyttömyyseläkkeelle.