Yllättävän monella keski-ikäisellä on muistisairaus

Anonyymi

14

273

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poliitikoilla useasti esiintyvää muistinmenetystä, valikoivaa kuitenkin kiperiin kysymyksiin vastauksia vaadittaessa. Luikertelevuutta, kun valheita seliteltävä uskottaviksi.

    • Anonyymi

      "Työikäisten muistisairaudet ovat merkittävä inhimillinen ja taloudellinen kuorma.
      Tällä hetkellä etenkin otsa-ohimolohkorappeumat (FTLD) ja Lewyn kappale -tauti (DLB) ovat vaikeita diagnosoida, koska käytössä ei ole niitä erottelevia diagnostisia testejä."

      Mm. Lewyn kappale tauti voi olla vuosia piilevänä aiheuttaen erilaisia oireita,
      joista ei osaa hetikään epäillä, että on geriatrinen sairaus,

      • Anonyymi

        Kun kaverini kuoli alzheimeriin 70-vuotiaana, aloin pelätä muistisairauden alkamista, otan sen mahdollisuuden "huomioon". Moni ajattelee, että tämä ei koske minua. Ensioireita voi olla tarkkaavuuden ja vireyden vaihtelu ja älyllisen toimintakyvyn heikkeneminen, mutta sitä ei tiedosta. Liikkeet voi hidastua ja jäykistyä ja voi tulla sekavuutta. Toivoo mielessään, että tämä on nyt vain jotain tilapäistä. Joka päivä muutama ihminen saa muistisairausdiagnoosin.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hauska laulu, joka ei ehkä myöhemmällä iällä enää naurata, kun iskee itseen !


    • Vaikkapa palstalle kirjoittelu auttaa pitämään muistia ja vireyttä yllä.
      Ei muisti ole yhtä hyvä kun viisikymppisenä, mutta ei sitä voi vaatiakaan.
      Sanat ovat joskus hakusessa mutta keksin tilalle jonkun vastaavan, myös nimet tahtovat unohtua. Tein muistitestin, ainakaan sen mukaan ei ole huolta.
      Kaverin mielestä muistini on liiankin hyvä joissakin asioissa.

    • Anonyymi

      Ikäni olen ollu muistisairas,
      neljäkymmentä vuotta palveluammatissa en ikinä mustanu vakituisten asiakkaitten nimiä,, arvatkaa h ä v e t t i k ö,,, uuuh kyllä hävetti,
      mutta jokunen aika sitten ajokortin uusimisen yhteydessä kasikympisenä tunnin kestävä muistitesti meni läpi sata %
      lääkäri sanoi että olen harvinaisuus ikäisekseni, sain ajokortin viideksi vuodeksi taas,
      arvatkaa naurattiko,
      mutta silti koen itteni dementikoksi,
      kaikki tavarat on aina hukassa, voittevaan arvata kuinka se kiukuttaa,
      että on se vanhuus vaikeeta,,

      • Anonyymi

        Joillakin on hyvä kasvomuisti. joillakin on hyvä nimimuisti, mikä kelläkin.


    • Anonyymi

      Niin on. Asianomainen itse tajuaa sen viimeiseksi. Huolehtikaa läheisistänne !

      • Anonyymi

        17:05

        totuus on nyt se
        nyt pitää nuorempien pitää minusta huolta,
        vanha ja sairas on työnsä tehny elämälle,

        pitäkää huolta vanhuksistanne,,,, se kuluu nuorten tehtäviin,,,


    • Anonyymi

      Tulen hiljattain tapaamasta muistisairasta. Yleensä aika pöpperö, mutta nyt sain niin hyvän yhteyden, että pystyi vastaamaan asiakastyytyväisyyskyselyyn. Kirjoitin ylös mitä hän sanoi. Se oli ihan ihmeellistä, on kertoja jolloin ei puhu juuri mitään. Sitä ennen ulkoilimme puoli tuntia, hieroin niskan, sääret, käsivarret ja pään. Juotin kahvin ja syötin pullan. Jäi hyvä mieli.

      • Anonyymi

        Vaskulaarinen dementia (rappeuma aivoverisuonissa) on sellainen, että muisti "aaltoilee", huononee asteittain, voi välillä parantua vähän, mutta voi sitten yht'äkkiä mennä kokonaan.


    • Minulla on ilmeisesti jo alkava muistisauraus, koska yritin muistella , missä oli lapseni silloin hoidossa Pyhäin päivänä, kun muistin että vanhin oli isänsä kanssa. Sitenpä "hokasin", etä silloin synnytin nuorimmaiseni!

      Jotenkin sekoitin muistini autokolariimme, jolloin lapseni joutuivat "evakkoon", sillä toinen oli koulussa ja tämä nuorimpani meni mummolaan.

      Olihan sekin kokemus 8 vko kallovedossa, koska 5 niskanikamaa oli murtunut ja kun soitin esimiehelleni, että en pääse nyt töihin, niin hän totesi, että jos oikein yrität, niin kyllä sinä pääset!

      Tosin hän tuli katsomaan minua sinne Töölön sairaalaan ja muisti sanomansa ja totesi. "Kyllä minä nyt ymmärrän että et olisi päässyt", vaikka kuinka olisit yrittänyt, koska ohimoillani oli raudat ja pään vieressä hiekkapussit, että päätä ei voinut liikuttaa ja painot kallovedolle siellä pään takana.

    • Anonyymi

      Muistisairaus on vaikea asia sekä sairaalle että "ympäristölle".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      526
      1058
    2. 60
      691
    3. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      53
      594
    4. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      593
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      568
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      244
      562
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      84
      542
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      476
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      98
      469
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      460
    Aihe