CD-Soitin Sony

Anonyymi

Miten olette korjannut vastaavaa vikaa: CD-soitin kyllä soittaa levyä, mutta
ääni hyppii kappaletta eteenpäin ja soittaa vain pieniä pätkiä musiikista.
Laite oli joitakin vuosia kokonaan käyttämättä.

7

82

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kait olet lukupään putsauksesta aloittanut?

    • Anonyymi

      Pelkkä laitteen valmista ei ohjaa mahdolliselle vialle tai häirölle. Niistä käyttöohjeista vois saada jonkin vinkin. Puhtaana arvauksena siinä ion tila joka on eräänlainen tutustumistila. Sellainen "pikasoitto". Saa kuvan sisällöstä noin 10-30s pätkinä kappaleen alusta ilman koko levyn uuvuttavaa kuuntelua. Se on ominaisuus joka löytyy jokaisesta paremmanluokan CD-soittimesta.

      • Anonyymi

        "Pelkkä laitteen valmista ei ohjaa mahdolliselle vialle tai häirölle. "

        Siis, mitä sinä tarkoitat tuolla?


    • Anonyymi

      Samanlainen vika on myös kahdessa muussa CD-soittimessa. Yksi laite soittaa
      oikein melkein kaikki raidat, mutta katkoo levyn viimeisten raitojen kohdalla.
      Parhaiten soittaa kaikkein pienin mukana kuljetettava paristo CD-soitin.

    • Anonyymi

      Levy voi olla likainen tai kulunut. Joskus lukupään liukukiskot vaativat kevyen voitelun. Lukupään taipuva nauhakaapelikin voi olla pakkasella liian jäykkä, jolloinka ei luku onnistu kuin hetkisen.

    • Anonyymi

      Siirtoratas voi olla halkikin, jolloin levy soi vain sen hetken, kun halkeama seuraavan kerran rattaan jumittaa eli yhden kierroksen.

    • Anonyymi

      Kerran tuollaista ongelmaa oli enkä aluksi mitään löytänyt - rasvailut ja putsailut ei auttaneet. Sitten huomasin loopin alla, että koneistoon oli mennyt hius ja jumitti lukupään mekanismia. Oikeastaan se ei ollut edes jumissa, mutta aiheutti mekanismille lisäkuormaa ja se ei toiminut ennen hiuksen poistamista.
      Pieni rasvailu/suhaus teflon-suihketta ja sen jälkeen linssin puhdistus sinolilla varovasti(topsipuikolla, 1-2 kierrosta kuivaus kuivalla päällä) on yleensä riittänyt. Linssi naarmuuntuu todella herkästi eikä sillä enää tee sitten mitään. Likaa ei yleensä edes näe, mutta putsaus auttaa.
      Sitten jos on haku-virhettä, ts. levy etsii aloituskohtaa monta kertaa ja sitten luovuttaa - voi joutua säätämään laserin trimmereitäkin. Levy toimii peilinä ja heijastaa laserin takaisin sensoriin linssin läpi. Jos kohdistukset ei täsmää(linssin sijainti) tai laserin teho heikkenee(ikä vaikuttaa) voi sitä joutua korjailemaan niistä potikoista. Ovat sitten pirunmoisia säädettäviä: Parhaiten onnistuu, jos saa levyn pyörimään ja samaan aikaan säädettyä, jolloin on helppo huomata, kun haku onnistuu. Se potikka vaan liikkuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe