hyvä joulua ja minustta olisi kiva jos olissi suvatsevasuutta

Anonyymi

toivotan teile hyvä joulua ja sanon sen etä kun täälä jutuja lukee niin välilä tulee todlella paha mieli ja itku

olis kiva jos te olisite suvatsevaisia meittä kehitys vmmasia kohtan me ei ola tätä vamaa valitu kukan muta tämän kansa voi kylä elää hyvä elämä ja ola onelinen ja tyytyvänen elämäänsä minä olen fyysiseti aikunen nainenn muta minula on keskiastenen kehitys vamma ja silti olen iha tyytyvänen ja onelinen ja osan tedä asioita kuten helpoja ruoki a ja osan huoletia henkilö kotasen asiat esimerkisi vessa käynit ja osan kulke itsenäsesti omasa koti kaupukisani ja minun vama vaika se on keski astenen niin ei paljonkan minnua rajota eikä siinä ole mitän paha jos tykän leikiä nukeila ja tykän disni piiretystä katsela halun vaan etä te voite suhtatua kunioitavasti minunkin ja muihikin kehitys vamaisinn ja vaika minun vamma on keski astenen se kuuluu lievin vammoihin ja minnä olen keski vaiken kehitys vama ylärajoila ollen 8 vuotian tasola älyliseti ja kunn olen kysnyt niin minule on kerrotu se etä minun älykys osamärä on 46 edelisen testin tulosena ja se ei ole mikän mita nauha ja minun älykys voi ola välilä 45-55 näin minule on kerrotu muta pärjän silti hyvin ja mielumin olen keski vaikesti kehitys vamainen kun keski asteseti asene vamainen ja olen kilti ja nöyrrä hyvä jolu teile kaikile ja olka suvatsevaisia meitä kohtan koska me ei ola tätä valitu kukan ja me olaan eleisesti positiviisia ja onelisia

2

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      os te olisite suvatsevaisia meittä kehitys vmmasia kohtan me ei ola tätä vamaa valitu kukan muta tämän kansa voi kylä elää hyvä elämä ja ola onelinen ja tyytyvänen elämäänsä minä olen fyysiseti aikunen nainenn muta minula on keskiastenen kehitys vamma ja silti olen iha tyytyvänen ja onelinen ja osan tedä asioita kuten helpoja ruoki a ja osan huoletia henkilö kotasen asiat esimerkisi vessa käynit ja osan kulke itsenäsesti omasa koti kaupukisani ja minun vama vaika se on keski astenen niin ei paljonkan minnua rajota eikä siinä ole mitän paha jos tykän leikiä nukeila ja tykän disni piiretystä katsela halun vaan etä te voite suhtatua kunioitavasti minunkin ja muihikin kehitys vamaisinn ja vaika minun vamma on keski astenen se kuuluu lievin vammoihin ja minnä olen keski vaiken kehitys vama ylärajoila ollen 8 vuotian tasola älyliseti ja kunn olen kysnyt niin minule on kerrotu se etä minun älykys osamärä on 46 edelisen testin tulosena ja se ei ole mikän mita nauha ja minun älykys voi ola välilä 45-55 näin minule on kerrotu muta pärjän silti hyvin ja mielumin olen keski vaikesti kehitys vamainen kun keski asteseti asene vamainen ja olen kilti ja nöyrrä hyvä jolu teile kaikile ja olka suvatsevaisia meitä kohtan koska me ei ola tätä valitu kukan ja me olaan eleisesti positiviisia ja onelisia
      ChatGPT
      Kiitos viestistäsi ja hyvää joulua sinullekin! On hienoa kuulla, että olet tyytyväinen ja onnellinen elämääsi huolimatta kehitysvammastasi. On erittäin tärkeää, että ihmiset kohtelevat toisiaan kunnioittavasti ja suvaitsevaisesti, ja on hienoa, että tuot esiin tätä viestiä.

      Jokainen ihminen on arvokas omana itsenään, ja kaikkien tulisi tuntea olonsa hyväksytyksi ja tervetulleeksi yhteiskunnassa. Suvaitsevaisuus ja ymmärrys ovat avainasemassa, jotta voimme luoda yhteisön, jossa jokainen voi kukoistaa omalla tavallaan.

      Toivon sinulle iloista ja lämpöistä joulua sekä onnellista uutta vuotta!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      55
      2395
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      63
      2141
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      153
      1985
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1240
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1221
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      147
      1023
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe