Noitavaino

Anonyymi

Maapallolla, ihmiskunta eli täysin tietämättömänä multiversumien olemassaolosta. Oli vain epäsuoria viittauksia rinnakkaisten maailmankaikkeuksien olemassaolosta ja vain satunnaiset yksilöt uskoivat sen olevan totta. Ihmiskunnan yllätykseksi, maailma muuttui, kahden multiversumin yhdistyessä suuren energiapurkauksen alla, muovaten tuntemamme maapallon aivan uudenlaiseksi. Mantereet upposi mereen, uusien noustessa pintaan, yhdistyen yhdeksi ainoaksi maaksi. Jäljelle jääneen ihmiskunnan rippeet opiskeli uutta asuinaluettaan, nimeten sen myöhemmin Alariaksi.

Alarian historiassa, ihmiskunnan rakentamissa valtakunnissa tapahtui valtaannousuja, romahduksia, kapinoita ja uudistuksia. Niiden joukkoon kuului myös magian mahdin ja tieteen innoittaman alkemian löytyminen. Magian löydyttyä, vallasta juopuneet, uskonnollaan hallinneet kirkonväki hyväksikäytti uutta mahtiaan, ajaen omia etujaan, pakottaen kansalaiset tuhoamaan ensimmäisen valtakuntansa ja sen myötä magian.

Alarian ensimmäinen kuningas inspiroitui ajoista ennen maailmojen yhdistymistä, maapallon keskiajasta, rakentaen toisen valtakunnan, magian jälkeen jättämiin raunioihin. Kuninkaan johtamana, valtakunta rakentui ennätysvauhtia vasta löydetyn tieteen, alkemian avulla. Valtakunta jakautui kasteihin, jossa aateliset ja porvarit nauttivat, työläisten sekä rahvaiden kärsiessä, riesanaan köyhyys, kulkutaudit ja nälänhätä. Aatelisten porsasteluun, kyllästynyt rahvas keräsi alkemistit puolelleen ja kävi kuningasta vastaan, vain kokien karvaan tappionsa. Kuten magiakin, kaikki alkemiaan liittyvä ja sen harjoittajat tuhottiin. Vuosikymmenet kuluivat, kuninkaat vaihtuivat ja kaikessa hiljaisuudessa kansan muistot maageista ja alkemisteista hiipuivat vuosien havinaan.

Viimeisimmän kapinan jälkeen, kuninkaalliset kuin kansakin on haavansa nuollut, muttei suinkaan unohtanut kaikkea sitä tuhoa, menetystä ja verenvuodatusta, joita kapina jälkipuinteineen aiheuttivat. Hallitsija on vaihtunut ja eristäytynyt hoviinsa sotilaidensa ja aatelistensa keskelle, näyttämättä naamaansa juuri koskaan kansan parissa. Kansa puolestaan elää aivan yhtä köyhänä, sairaana ja kurjana kuin aina ennenkin; niin työpaikoista, rahasta kuin ruoastakin on pulaa. Yliluonnollisuuksia pidetään enää vain menneisyyden haamuina ja ne ovat ehdoton tabu, josta puhuminen sotilaiden kuullen voi johtaa kielen menetykseen, tai pahempaan. Harva enää jaksaa uskoa siihen, että elämä voisi olla parempaakin – useimpien taistelutahto on jo nujerrettu ja he ovat taipuneet palvelemaan valtaapitäviä tyranneja..

...Mitä luulet, palaako alkemia ja magia voimakkaammin takaisin ja tuhoaa nykyisen yhteiskuntarakenteen? Vai viekö joku voimakkaampi aatellissuvun tittelin kuninkaallisina? On huhuttu että rahvas kasvattaisi kapinallisten joukkojaan, kutsuen itseään anarkisteiksi.

Pelikieli: Suomi Pelialustat: Foorumi ja Discord

https://noita.boards.net/

Tervetuloa!

0

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kotihoito suomussalmella

        Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
        Suomussalmi
        49
        6051
      2. Maataloustuet pois

        Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
        Maailman menoa
        263
        5957
      3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

        Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
        Maailman menoa
        91
        5750
      4. Kohtalokas laukaus

        IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
        Kajaani
        39
        4961
      5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

        Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
        Ikävä
        49
        4739
      6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

        Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
        Maailman menoa
        217
        4087
      7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

        Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
        Maailman menoa
        4
        3751
      8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

        Tänään? Rehellisesti.
        Ikävä
        151
        3626
      9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

        Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
        Maailman menoa
        35
        3201
      10. Joulukinkku NYT

        Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
        Maailman menoa
        25
        3137
      Aihe