Maapallolla, ihmiskunta eli täysin tietämättömänä multiversumien olemassaolosta. Oli vain epäsuoria viittauksia rinnakkaisten maailmankaikkeuksien olemassaolosta ja vain satunnaiset yksilöt uskoivat sen olevan totta. Ihmiskunnan yllätykseksi, maailma muuttui, kahden multiversumin yhdistyessä suuren energiapurkauksen alla, muovaten tuntemamme maapallon aivan uudenlaiseksi. Mantereet upposi mereen, uusien noustessa pintaan, yhdistyen yhdeksi ainoaksi maaksi. Jäljelle jääneen ihmiskunnan rippeet opiskeli uutta asuinaluettaan, nimeten sen myöhemmin Alariaksi.
Alarian historiassa, ihmiskunnan rakentamissa valtakunnissa tapahtui valtaannousuja, romahduksia, kapinoita ja uudistuksia. Niiden joukkoon kuului myös magian mahdin ja tieteen innoittaman alkemian löytyminen. Magian löydyttyä, vallasta juopuneet, uskonnollaan hallinneet kirkonväki hyväksikäytti uutta mahtiaan, ajaen omia etujaan, pakottaen kansalaiset tuhoamaan ensimmäisen valtakuntansa ja sen myötä magian.
Alarian ensimmäinen kuningas inspiroitui ajoista ennen maailmojen yhdistymistä, maapallon keskiajasta, rakentaen toisen valtakunnan, magian jälkeen jättämiin raunioihin. Kuninkaan johtamana, valtakunta rakentui ennätysvauhtia vasta löydetyn tieteen, alkemian avulla. Valtakunta jakautui kasteihin, jossa aateliset ja porvarit nauttivat, työläisten sekä rahvaiden kärsiessä, riesanaan köyhyys, kulkutaudit ja nälänhätä. Aatelisten porsasteluun, kyllästynyt rahvas keräsi alkemistit puolelleen ja kävi kuningasta vastaan, vain kokien karvaan tappionsa. Kuten magiakin, kaikki alkemiaan liittyvä ja sen harjoittajat tuhottiin. Vuosikymmenet kuluivat, kuninkaat vaihtuivat ja kaikessa hiljaisuudessa kansan muistot maageista ja alkemisteista hiipuivat vuosien havinaan.
Viimeisimmän kapinan jälkeen, kuninkaalliset kuin kansakin on haavansa nuollut, muttei suinkaan unohtanut kaikkea sitä tuhoa, menetystä ja verenvuodatusta, joita kapina jälkipuinteineen aiheuttivat. Hallitsija on vaihtunut ja eristäytynyt hoviinsa sotilaidensa ja aatelistensa keskelle, näyttämättä naamaansa juuri koskaan kansan parissa. Kansa puolestaan elää aivan yhtä köyhänä, sairaana ja kurjana kuin aina ennenkin; niin työpaikoista, rahasta kuin ruoastakin on pulaa. Yliluonnollisuuksia pidetään enää vain menneisyyden haamuina ja ne ovat ehdoton tabu, josta puhuminen sotilaiden kuullen voi johtaa kielen menetykseen, tai pahempaan. Harva enää jaksaa uskoa siihen, että elämä voisi olla parempaakin – useimpien taistelutahto on jo nujerrettu ja he ovat taipuneet palvelemaan valtaapitäviä tyranneja..
...Mitä luulet, palaako alkemia ja magia voimakkaammin takaisin ja tuhoaa nykyisen yhteiskuntarakenteen? Vai viekö joku voimakkaampi aatellissuvun tittelin kuninkaallisina? On huhuttu että rahvas kasvattaisi kapinallisten joukkojaan, kutsuen itseään anarkisteiksi.
Pelikieli: Suomi Pelialustat: Foorumi ja Discord
https://noita.boards.net/
Tervetuloa!
Noitavaino
Anonyymi
0
96
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840