Kauheaa katseltavaa. Kuinka VW voi huijata tuolla tavalla koko maailmaa ? Aivan käsittämätöntä. Kuka enää luottaa VW laatuun ? Vastaan itse : ei kukaan !
Dieselgate YLE 1 juuri nyt
Anonyymi
23225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mitä se pakokaasuhuijaus auton laatuun vaikuttaa, kaikkihan ne 10 vuotta takaperin dieselin päästöt huijas ,yksi vaan pantiin kaikkien maksajaksi. Mutta onneksi nuo ajat on jo takanapäin.
Toyota myös kärysi päästöhuijauksesta, mihin se on unohtunut?
Kaikki eivät huijanneet. Joitain muita myös epäiltiin, mutta ei löytynyt todisteita. Vain VW on todistetusti huijannut päästöissä.
Ketä kiinnostaa...? Minua ei. Tälläkin hetkellä alla quattro ....370hv, 800Nm....eikä saastelaitteet vaivaa. Liikkuu ja etenee niin ettei toyotistit edes uskalla haaveilla.
Minua ei mopon lukemat omaava audisi kiinnosta tippaakaan. Oma Scaniani kehittää 770hv, ja 3700Nm Väännön. Ja tuo huippuvääntö löytyy kierroslukemalla 925r/min!!
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/maistiainen-scania-r770xt-ratapaiva-ja-770-hvn-v8/
Saksan teollisuuden suurin ja kallein skandaali, yli 30 miljardia mennyt kuin tuhka tuuleen.
Johan ne kaikki takaisin ostetut autot on korjattu, ja myyty uudelleen. Menivät hyvin liukkaasti kaupaksi. Hyvää halvalla.
Euro 6 normin mukaan typen päästöt Golf 7 dieselissä saisi olla 80 mg ja kun äijät mittasi ne niin tulos oli 531 mg !!!
Tuo täyttä paskaa. Mersussa oli pyöreä nolla, samoin muutamassa muussakin sakemannissa ja ruotsalaisissa myös matalat. VW alitti rajat puhtaasti, mutta Korealaiset ja japsit, taas ylitti reilusti.
Valehtelet saatana, sinusta ei ole totuuden puhujaksi, varsinkaan ilman linkkejä. Toyota ei ole koskaan huijannut. Toista on kaikki saksanseisojat, jorka ovat saaneet miljardien sakkoja
Tässä on kyse typpioksidipäästöistä. Suomessa katsastuksessa ei noita mitata. Kun polttomoottorissa syntyy aina noitakin päästöjä , niin ei ole Mersussakaan 0 . Mitä korkeampi puristussuhde moottorissa on , sitä suuremmat päästöt . Koskee myös bensiinimoottoreita .
Kyllä meni usko mihin tahansa autoon, jossa jotain poltetaan.
Niinpä. Varsinkin sikaria ja piipputupakkia.
Älä sitten lämmitä saunaasi puilla, jos olet tuollainen viherpiipertäjä.
Vw paristo-id:llä voi ajaa talvella jopa kaksi sataa kilometriä, varsinkin jos lataa välillä.
Mites Toyotan juuttuvat kaasupolkimet mikä tappoi ihmisiä, vasta oikeustaistelun jälkeen Toyota joutui puuttumaan asiaan. Vuoden 2021 keväällä Toyota tuomittiin jenkeissä maksamaan päästöjuijauksesta. Toyotan ruostuneet katkeilevat rungot, oikeustaistelun jälkeen Toyota joutui kantamaan vastuuta.
Vastuun kantamisesta Toyota tunnetaan maailmalla niinkuin Vilunkivagen nimensä mukaisesta huijaamisesta. 30 miljardia saa monen natsin jo käymään melko lämpimänä niinkuin monesta vuodatuksesta voimme todeta.
Vastuun välttely on enemmän Toyotan heiniä
Nyt meni Klongswaagen kuskeilla luu kurkkuun kun toi dokumentti valotti tuota päästöpetos asiaa. Vielä nykyäänkin huijaavat päästöissä ja mitään ei tunnusteta. Onneksi Jenkeissä paljastivat noi huijarit ja Klongswaagen joutui maksamaan korvaukset. MILTÄ TUNTUU OLLA KUSETETTU JA MITÄÄN KORVAUKSIA ETTE SAA. NIIN JA MEINAS VIELÄ UNOHTUA, ETTÄ EIHÄN KLONKSUT KESTÄ MUUTENKAAN, ON KYLLÄ SURKEETA SÄTÖSTELYÄ KOKO HOMMA.
Miksi vain volkswagen huijaa aina?
Jotta ohittaisi Toyotan maailman suurimpana, ja myydyimpänä autonvalmistajana, mutta yritykset on kyllä säälittävän epätoivoisia, kuten olemme nähneet. Ainoat hyötyjät tuossa suhmuroinnissa on VW:n lakimiehet, jotka nostavat 500-600 euroa tunnilta palkkaa niin kauan, kuin kalapaliikki kestää! 😄
Ei elätetä enää niitä lakimiehiä, vaan lopetetaan nyt tämä älytön kalabaliikki.
Usea häkäpönttö on hunnutettu ja odottaa romuttamoon kuljetusta, rebenbahnilla!🤡🤡