Käväsin klo 10-11 jäällä. Kiva keli. Porasin 3 reikää ei nykyn nykyä. Tasapainopilkki 3,5cm nilsmasterin värinen vihreekeltapunainen, kärpäsentoukka nokassa. Kokeilin myös suurempaa 6cm tasapainoa kirkas keltapunainen. Ei nykyä. Vettä oli 2,5 metriä - 6 metriä, kaislikon reunassa, lahden keskellä ja saaren lähellä.
Join kahvit termarista, luontomaisema oli rauhoittavan idyllinen, ihmisiä ei missään, nappailin vodkasnapsit lopuksi ja ajatukset vaelsi taivaanrantaan,
Ei kaloja. Toki 3 reikää aika vähän.
Illalla tai huomenna uudestaan jos jaksaa. Mormuskaa en jaksa virittää kun ei ole surviaisentoukkia, vaan pakko jatkaa kärpäsentoukilla.
Joulupilkki, kalaa etsitään
4
784
Vastaukset
- Anonyymi
Laita pystypilkkiin noin 10-15 cm tapsin päähän pieni kultainen tai oranssi morri ja siihen kolme kärpäsen toukkaa. Aloita pompottamalla pystypilkillä pohjaa, nosta pompotuksen jälkeen irti pohjasta siten, että morri vähän pohjan yläpuolella ja sitten nostat hitaasti välillä tärisyttäen 10-15cm, annat olla, 10-15 sekunttia paikallaan. Kala nyppää joko hitaan noston tai paikallaan pidon aikana. Ellei paikallaan olon jälkeen nappaa, vedät 1-3 pidemmän vedon, että pystypilkki liitää vedessä ja sitten taas nostat hitaasti välillä tärisyttäen 10-15cm, paikallaan pito, veto jne. Kun olet tällä tavoin nostanut pilkin pohjasta noin metrin, pudota takaisin pohjaan ja toista uudelleen. Ellei nypyn nyppyä, uusi reikä ja sama alusta. Ellei muutaman reijän jälkeen nypyn nyppyä, koita nostaa ylemmäksi pohjasta ja voit kokeilla myös heti jään alta.
- Anonyymi
Mulla on pystypilkin päässä ohuen pidemmän ketjun päässä ollut jo vuosia pieni värikoukku. Keltavihreät toimineet parhaiten. Yksi kärpästoukka pitkittäin koukkuun niin, että koukun kärkeä ei näy. Jos kärki näkyy kala ei iske.
Ja aina pohjan tuntumasta vain 15cm pohjasta.
Olen kokeillut joskus välivedestä tai jään alta, niin ei koskaan saa siitä kalaa. Eli vain pohjasta. Siellä ne kalat on.
Jos nykyjä ei tule muutamaan minuuttiin, niin paikan vaihto. Siellä missä tärryytys alkaa on aina myös enemmänkin kalaa.
- Anonyymi
Koukun kärjen näkyminen ei vaikuta kalan iskemiseen. Tartuttamiseen kyllä.
- Anonyymi
Kyllä vaikuttaa. Kolmekymmentä vuotta aktiivisesti talvikalassa kulkeneena olen huomannut, että kalaparvi lopettaa välittömästi nypyttelemästä jos koukun kärki näkyy. Toukka/mato parempaan asentoon eli peittämään koukun kärki alkaa syönti välittömästi uudestaan. Ei kalakaan tyhmä ole ja näyki metallia. Kerran havaittuaan paljaan koukun kärjen se alkaa epäilemään ja muu parvi toimii peilisolumaisesti perässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504057Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku72345- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181688Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei71258Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1181068Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895