Käväsin klo 10-11 jäällä. Kiva keli. Porasin 3 reikää ei nykyn nykyä. Tasapainopilkki 3,5cm nilsmasterin värinen vihreekeltapunainen, kärpäsentoukka nokassa. Kokeilin myös suurempaa 6cm tasapainoa kirkas keltapunainen. Ei nykyä. Vettä oli 2,5 metriä - 6 metriä, kaislikon reunassa, lahden keskellä ja saaren lähellä.
Join kahvit termarista, luontomaisema oli rauhoittavan idyllinen, ihmisiä ei missään, nappailin vodkasnapsit lopuksi ja ajatukset vaelsi taivaanrantaan,
Ei kaloja. Toki 3 reikää aika vähän.
Illalla tai huomenna uudestaan jos jaksaa. Mormuskaa en jaksa virittää kun ei ole surviaisentoukkia, vaan pakko jatkaa kärpäsentoukilla.
Joulupilkki, kalaa etsitään
4
744
Vastaukset
- Anonyymi
Laita pystypilkkiin noin 10-15 cm tapsin päähän pieni kultainen tai oranssi morri ja siihen kolme kärpäsen toukkaa. Aloita pompottamalla pystypilkillä pohjaa, nosta pompotuksen jälkeen irti pohjasta siten, että morri vähän pohjan yläpuolella ja sitten nostat hitaasti välillä tärisyttäen 10-15cm, annat olla, 10-15 sekunttia paikallaan. Kala nyppää joko hitaan noston tai paikallaan pidon aikana. Ellei paikallaan olon jälkeen nappaa, vedät 1-3 pidemmän vedon, että pystypilkki liitää vedessä ja sitten taas nostat hitaasti välillä tärisyttäen 10-15cm, paikallaan pito, veto jne. Kun olet tällä tavoin nostanut pilkin pohjasta noin metrin, pudota takaisin pohjaan ja toista uudelleen. Ellei nypyn nyppyä, uusi reikä ja sama alusta. Ellei muutaman reijän jälkeen nypyn nyppyä, koita nostaa ylemmäksi pohjasta ja voit kokeilla myös heti jään alta.
- Anonyymi
Mulla on pystypilkin päässä ohuen pidemmän ketjun päässä ollut jo vuosia pieni värikoukku. Keltavihreät toimineet parhaiten. Yksi kärpästoukka pitkittäin koukkuun niin, että koukun kärkeä ei näy. Jos kärki näkyy kala ei iske.
Ja aina pohjan tuntumasta vain 15cm pohjasta.
Olen kokeillut joskus välivedestä tai jään alta, niin ei koskaan saa siitä kalaa. Eli vain pohjasta. Siellä ne kalat on.
Jos nykyjä ei tule muutamaan minuuttiin, niin paikan vaihto. Siellä missä tärryytys alkaa on aina myös enemmänkin kalaa.
- Anonyymi
Koukun kärjen näkyminen ei vaikuta kalan iskemiseen. Tartuttamiseen kyllä.
- Anonyymi
Kyllä vaikuttaa. Kolmekymmentä vuotta aktiivisesti talvikalassa kulkeneena olen huomannut, että kalaparvi lopettaa välittömästi nypyttelemästä jos koukun kärki näkyy. Toukka/mato parempaan asentoon eli peittämään koukun kärki alkaa syönti välittömästi uudestaan. Ei kalakaan tyhmä ole ja näyki metallia. Kerran havaittuaan paljaan koukun kärjen se alkaa epäilemään ja muu parvi toimii peilisolumaisesti perässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132031
- 1131657
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421523Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016120996Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87955Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15939