Olympus M 300/400 digital

Ostin olympus digikameran. Kun laitan siihen säätöjä esim. punasilmäisyydenesto, täydet pixelit käyttöön ja muotokuvaus. Niin kun suljen kameran kaikki säädöt on taas tehdassäätöinä. Millä saisin säädöt pysymään kohdalla ? Vastausta toivotaan "selkokielellä" ;-)
2237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla oli Olympus C-50 vielä puoli vuotta sitten... tuota, siellä valikossa oli jossain "RESET" tai vastaava ON -asennossa, jolloin se resetoi käytetyt asetukset ja palauttaa tehdasasetukset aina, kun kamera suljetaan. Laita "reset" off -asentoo, niin ei pitäis enää häiritä.

Käyttöohjekirja auttaa, jos mju on erilaisempi kuin C-50...

Äänestä
  • paljon kiitoksia !
    Kun kyseessä on ensimmäinen digikamera niin kaikki on vielä vähän hakusessa. Ja ohjekirja on insinöörien kirjoittama eikä aina ihan aukea maallikolle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ummikko kirjoitti:

Ostin olympus digikameran. Kun laitan siihen säätöjä esim. punasilmäisyydenesto, täydet pixelit käyttöön ja muotokuvaus. Niin kun suljen kameran kaikki säädöt on taas tehdassäätöinä. Millä saisin säädöt pysymään kohdalla ? Vastausta toivotaan "selkokielellä" ;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu