Putki-tv vaihtoon

Anonyymi

Mitä eroa on verkkokauppa.comin LG32LM6370 Full HD ja LG32LM6310 Full HD telkkareilla. Teknisissä tiedoissa ei ole mitään eroa mutta toinen on 280 euroa ja toinen 360 euroa.
Jos tuohon halvempaan liittää ulkoisen levyn niin voikohan tv:tä käyttää niin kuten nykyistä kuvaputki-tv/tallentava dikiboksi-yhdistelmää eli jos elokuva alkaa 21:00 niin laitan laitteet päälle mutta menenkin katsomaan elokuvaa noin 21:20 eli kelaan elokuvan alkuun ja alan katsomaan sitä josta on se etu että tällöin mainokset voi kelata yli!!
Jos ei onnistu niin onnistuuko digiboksilla jossa yksi viritin ja ulkoinen levy.
Bokseja joissa on sisäinen levy ei taida olla enään olemassa.
Nykyisessä tallentavassa boksissa on vain kaksi scartia ( äänilähdöt) ja tuossa LG:ssä ei ole yhtään scartia.
Toinen mahdollisuus on ostaa LG:n ja nykyisen boksin kaveriksi scart-hdmi-palikka mutta huononeekohan tuolla viritelmällä kuva.
Entä voiko nykytelkkareissa muuttaa tekstityksen kokoa joka on mielestäni häiritsevän suurta.

1

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuon mallin LG32LM6310 kohdalla Verkkokauppa onkin jo vastannut ettei noissa ole juuri mitään eroa.

      Hinta-ero voi johtua monestakin syystä, toinen voi olla esim. vanha malli jota ei enää ole paljoa jäljellä joten siksi maksaa enemmän kun vaikeampi saada, tai toinen voi olla mukana jossain tarjouskampanjassa. Ei noissa hinnoissa aina ole mitään järkeä.

      Latasin mallin LG32LM6370 käyttöohjeet täältä ja vilkaisin läpi nopeasti:
      https://www.lg.com/uk/support/product/lg-32LM6370PLA.AEK

      - Kun olet katsomassa ohjelmaa, voit alkaa tallentaa sitä USB kovalevylle väliaikaisesti ja hyppiä kohtauksesta toiseen ohjelman aikana. Eli jos olet television ääressä 21:00 voit aloittaa tuon tallennuksen ja sitten aloittaa varsinaisen katselun 21:20

      - Voit myös ajastaa ohjelman tallennuksen ja katsoa sen myöhemmin, mutta en huomannut tuolla mainintaa että voiko tässä tapauksessa ohjelmaa katsoa ennen kuin tallennus on kokonaan valmis.

      - En löytänyt mitään mainintaa siitä voiko teksin kokoa muuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      30
      2805
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1606
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1404
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1224
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1160
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      1044
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      53
      972
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      951
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      216
      909
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      111
      859
    Aihe