.."Ei meillä sattumalta ole lipussamme taivaansininen risti puhtaan valkoisella pohjalla. Ei meillä sattumalta ainoana maana maailmassa maamme ole kartalla ihmisen muotoinen. Ei meillä sattumalta ole huomattavinta kansalliseeposta maailmassa. Ei Suomen kielessä sattumalta ilmene suurta henkistä viisautta . Emme me sattumalta ole monilla mittareilla mitattuna ykköskansoja kansakuntien joukossa. Emme me sattum.."
..."Nostradamushan ennusti jo yli 400 vuotta sitten, että Euroopassa tulee niin vaikeat ajat, että vain se, että pohjolassa syntyy valtakunta, joka täysin omaksuu alkuperäisen todellisen Kristinuskon, pelastaa Euroopan"...
.."Kaikki näillä sivuillani olevat tekstit ja kuvat ovat vapaasti levitettävissä, sillä tärkeintä on, että tieto leviää. Eikä tarvitse välttämättä mainita mistä tieto tai kuva on peräisin".
Onko meillä Suomessa sattumalta vl-herätysliike?
7
105
Vastaukset 7
Enkä minä ole sattumalta katolinen. Kuten oli Nostradamuskin: katolilaisuuteen kääntynyt juutalainen.
- Anonyymi
Enkä minä usko satusetiä.
Tämä aloitus on Mannosen sivulta. Hän on teosofi ja tutkinut paljon Kalevalaa. Meillä on Kalevalan sammosta tietoa.
Historiassa jo etruskeilla oli sampo. Israelin heimoista osa on tuonut kertomuksen sammosta Suomeen jo varhaisina aikoina.- Anonyymi
Se sampo on peräisin ehkä persialaisilta ennen ajanlaskun alkua. Niin jesidit ovat kertoneet.
- Anonyymi
Kalakukko on suomalainen perinneruoka. Sattumaako?
Ripsipiirakkaakin maiskutellaan vain Suomessa. Sattumaa?
Suomessa on kylä nimeltä Pöljä. Sattumaako? Oulussa pelätään polliisia ja ollaan pöljiä. Sattumaa?
Kahdet suvarit jääny pitämättä. Ja lisää pitämättömiä suvareita tulee. Sattumaa?
Löysin riisipuurosta mantelin. Sattumaako vain?
Sattumalta satutin varmaani. Sattumaa?
Satsuma on melkein kuin mandariini. Satsumaako?
Vedein herneen nenään. Sattummaa? - Anonyymi
Onko se sattumaa, kun raamatussa, useammassa kohti on ne luvut, niistä erivärisistä ratsuista. ? Musta, valkoinen , punertava, kirjava ... ...
Musta hevonen ensin "pohjoiseen" maahan ( katolinen oppi ?) valkoinen ratsu perässä ( luterilainen oppi ? ) , oliko Sakarjan kirja, ilmestyskirja ??
Joskus joku puhuja selitti nuo kohdat, mutta niin kait se on ollut, noiden kirkkokuntien järjestys ? Katoliset oli enemmistönä Suomessa ja luterilaisiin sitten kääntyi moni. Meidänkin sukulaisia, ainakin Itä Suomessa, kun rajankin takaa tuli ihmisiä, "venäjän uskoviksi" ( paitsi käyttivät sitä "haukkuma nimeä R:llä alkava, jota ei tohdi tänne kirjoittaa, saa syytteen !! )
Vanhassa raamatun käännöksissä ainakin ... ....
Meidän paikkakunnalla, ortodoksi hautausmaalla on 1700-luvulta hautakiviä ja "tuoreempia" sitten luterilaisella hautausmaalla, samoja sukuja, joista osa on siirtynyt luterilaisiksi, joissakin perheissä kumpaakin uskontokuntaa ! Mielenkiintoisia asioita nuokin eriväriset hevoset !!
Pitäisi jaksaa perehtyä enemmän tuohonkin asiaan, eikä vain kinastella onko joku uskon käsitys ihan väärä ja "haukkumis kelpoinen" ihmisryhmä !!
Voisiko muuttaa ensi vuonna nämä asiat täällä enemmän tietopuolisiksi, kuin vain "huhupuheiksi" ihmisten eri uskon käsityksistä !?
Vai lisääkö tieto tuskaa ?!!? - Anonyymi
Minun käsitys on, että sampo on pakanallista perua, mutta saanut juutalaisilta vaikutteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3271588Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311299Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5041230- 651011
- 74970
- 53756
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M110733Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75722Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468657Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän38638