Kaipaan kipeästi ja nopeasti akuuttiin ongelmaan vastausta.
Kuinka lähellä toisen laitteen tule olla, jotta bluetoothin kautta, välityksellä voidaan luoda laiteyhteys toiseen, tuntemattomaan laitteeseen esim.kännykkään jos tiedossa on toisen puhelinnumero? Tai sähköpostiosoite jne.?
Havaitsin musiikkiaYouTube- kanavaltani kuunnellessani, että lopettaessani kuuntelun, kanavaani kuunteli - tosin eri kappaletta,- toinen taho, täysin tuntematon. Käytännössä näpäytin kahta ruksia lopettaessani YouTuben kuuntelun.
Seuraavaksi menin kännykän asetuksiin ja siellä laitoin bluetoothin päälle ja heti löytyi taas tämä vanha tuttu WIN1RETGOGPGATE yhteys. Kun klikkasin tätä kyseistä WINexc. tuli ilmoitus ettei laitepariyhteyd enää onnistu, klikkaa ” unohda laite” ja luo uusi yhteys.
Kokeilin seuraavaa: laitoin lentotilan päälle, jolloin kännykkäni oma hotspot meni pois päältä ja kun laitoin lentotilan pois päältä, aktivoitui oma hotspot, eli lentotilan päälle laitto vaikutti ainoastaan omaan hotspottiin, mutta ei muihin kuten mobiilidata- kuvakkeeseen tai wi- fiin jne.
Lentotilan päällä ollessa en päässyt omaan hotspottiin lainkaan, muihin kuvakkeiden takana olleisiin taas pääsin käsiksi normaalisti, esim. vaikka laittamaan wi- fin päälle. Oma hotspot taas oli ” suljettu” .
Tarkoittaako tämä sitä, että joku tuntematon on liittänyt kännykkäni omaan hotspottiinsa? Laitepariksi ja pääsee käsiksi kännykkäni sisältöön?
Hotspot ja laiteyhteyksien luominen sen kautta
6
850
Vastaukset
Ei Bluetooth yhteyttä/paritusta voi kännykkänumeron tai sähköpostiosoitteen perusteella luoda.
- Anonyymi
Miten tai mitä , minkä kautta se sitten luodaan? Ja mikä on hotspot? Ja miksi laitteeni bluettooth on mennyt itsekseen päälle?
Laitteen paikannus voi käyttää bluetoothia, kyllä, mutta …
Laitepareja luodaan vain omien laitteiden välillä, eikö?
Jos omiin laitteisiin on joskus merkitty tämä WINRE1GOGPGATE ..tai mikä muu nyt tahansa.. joka on siis täysin tuntematon laite olla syynä?
Voiko vanha Android laite - käytöstä poistettu HP kannettava olla kummittelun takana joihin jompaan kumpaan on joskus päästy käsiksi jollain keinolla? Androidista on gmail poistettu, mutta .. - Anonyymi
Kylläpä vaan voi..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tai mitä , minkä kautta se sitten luodaan? Ja mikä on hotspot? Ja miksi laitteeni bluettooth on mennyt itsekseen päälle?
Laitteen paikannus voi käyttää bluetoothia, kyllä, mutta …
Laitepareja luodaan vain omien laitteiden välillä, eikö?
Jos omiin laitteisiin on joskus merkitty tämä WINRE1GOGPGATE ..tai mikä muu nyt tahansa.. joka on siis täysin tuntematon laite olla syynä?
Voiko vanha Android laite - käytöstä poistettu HP kannettava olla kummittelun takana joihin jompaan kumpaan on joskus päästy käsiksi jollain keinolla? Androidista on gmail poistettu, mutta ..Googleta niin kaikki selviää..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Googleta niin kaikki selviää..
Selvä, mitähän tai keitä varten tämä ” keskustelufoorumi” on sitten?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selvä, mitähän tai keitä varten tämä ” keskustelufoorumi” on sitten?
Trolleja varten. Eihän täällä vakavasti ole voinut kysyä enää vuosiin. Vakavasti otettavat kysymykset tulisi laittaa sellaisille foorumeille joihin on rekisteröintipakko. Tämä karsii suurilta osin häiriköt ja saa apua kokeneilta käyttäjiltä joilla on vuosien kokemus asioista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026618
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313970törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303405Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831817- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471113Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11940- 42899