Matala humina puutalossa?

Anonyymi

Hei!
Asumme puutaloasunnossa 40-luvulla rakennetun hirsirunkoisen talon toisessa kerroksessa. Kesämökkimme virkaa toimittaa rintamamiestalo samalta vuosikymmeneltä. Molemmissa taloissa kuuluu hiljaisuudessa melko hiljainen ja matala humina/hurina. Aiemmissa asunnoissamme tai muualla vieraillessa ei moista huminaa kuuluu joten tulee muualta kuin omista korvistamme tämä ääni. Kummassakaan talossa ei ole ilmalämpöpumppua joten tämä ei ole syynä.

Onko jollain muulla kokemusta ja/tai osaako joku esittää arvauksia mistä moinen johtuu? Voisiko syynä olla esimerkiksi savupiippu?

7

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osaako kukaan esittää arvauksia koska tämä aloitus tulee seuraavan kerran?

    • Anonyymi

      Hiipparit käyttävät sähköä yötä päivää, alakerrassa, siksi humisoo hiukan!

    • Anonyymi

      Se humina on oman veren virtaamisesta kuuluva ääni. Kuuluu vain kun ympärillä on täysin hiljaista. Siitä ei koskaan eläessään pääse eroon, mutta onhan se hyvä, että se veri virtaa.

    • Anonyymi

      Haminan/hurinan syitä voi olla monia. Sähkömoottori voi hurista samoin jokin kontaktori. Myös jonkin laitteen virtalähde on voinut alkaa hurista. Lämpöpatteri verkoston kiertovesipumppu tai joki ilmanvaihdon tuuletin ääntää. Naapurinilmalämpöpumpun kompressori tai oma kylmäkone taikka jokin ulkopuolinen laite hurisee.

      Katkaise sähkö asuntosi pääkatkaisijasta, niin selviää onko hurinan lähde asunnossasi. Jos hurinan loppui kokeile sulake kerrallaan mikä hurinan aiheuttaa. Jos huri ei lopu sähkön kadottua, niin et voi asialle mitään.

      • Anonyymi

        Tossa tuli monta hyvää vinkkii mikä voi hurista.

        Sähkökeskuksissa hurisee usein kontaktori, kun siinä on joku ohjaus päällä. Se on normaalia, mutta vaihtamalla kontaktorin uudenmalliseen hurinattomaan, niin se jo helpottaa.
        Tuon huomaat kyllä jos meet sähkökeskuksen viereen niin löytyy kyllä syyllinen.

        Just heitin mökin leivinuuniin puita ja siitäkin syntyi aikamoinen humina, joten ilmanvaihtokin voi humista. Tarkistappa miten ilmanvaihto liikkuu talossasi ? onko erillinen iv-kanava piipun vieressä. Onko ne tukossa ? meneekö ilmanvaihtoa myös piipunkautta. Tuleeko ovien välistä tuloilmaa... oikeestaan mistä vaan voi tulla pientä huminaa.


    • Anonyymi

      Vielä niitä honkia humisee, tuolla Suomen sydänmailla, siellä sitä ollaan reippaita poikia, tukkijoilla mailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3612
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3375
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2641
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2328
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1829
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1719
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1698
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1297
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1118
    Aihe