Eikö kukaan jäänyt saarijärvelle

Anonyymi

7

246

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kukaan täysjärkinen jää perähikiälle ei edes huntuiitat

    • Anonyymi

      Ei ole helppoa integroitua syrjäiseen paikkaan, jossa on jo valmiiksi ikävä klangi ja rasistinen asenne. Vielä kun muistaa, että jokaisen taustalla on traumaattisia kokemuksia.
      Jos asettaa hyväosaisen itsensä turvapaikan hakijan rooliin, olisi sinä monen mieli hajonnut kokonaan tuossa prosessissa. Vaikka olisi taustalla miten hyvä koulutuspohja ja positiivinen elämänasenne, uuden vieraan maan syrjäkyliin ei ole helppo jäädä asumaan ja tekemään työtä, jossa on vain jokin porvarin pelinappula.
      Jokainen toivoo tulevaisuudelta hyvää muutosta ja arvostusta.

      • Anonyymi

        Saarijärvi on sisäänpäin lämpiäviä juntteja täynnä siellä ei hyväksytä mitään erilaista


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saarijärvi on sisäänpäin lämpiäviä juntteja täynnä siellä ei hyväksytä mitään erilaista

        Niinpä. Ei kukaan ole täällä suosittu :)


    • Anonyymi

      Olen tavannut ihanan naisen. Saarijärveläisen. Häntä en unohda ikinä, vaikka tiemme erosivat.

    • Anonyymi

      Kun on lähdetty pakoon sotaa, vainoa ja kurjuutta, niin eihän elämä silloin voi Saarijärvellä olla yhtään sen parempaa kuin entisessä kotimaassa.

      • Anonyymi

        saarijärvellä on hienoa porukkaa mutta muutama mätämuna pilaa kaiken.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1135
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      763
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      723
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      718
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    6. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      221
      669
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      602
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe