Viikonloppuisyys ja teinit

Anonyymi

Meillä on se tilanne, että avioeron jälkeen molemmat aikuiset on löydetty uudet puolisot ja muutettu niiden perässä eri paikkakunnille. Exäni on lastemme lähivanhempi ja itse olen se viikonloppuisä. Lasten ollessa pienempiä viikonloppureissu isän uuden perheen luokse oli ihan kiva juttu, mutta nyt kun ovat teini-iässä on alkanut tuntua, että isäviikonloput ovat lapsille vain velvollisuus täyttää isän oikeus nähdä lapsiaan (ja exän saada lapsivapaita viikonloppuja). Lasten kaverit, "lelut", harrastukset ja satunnaiset työtkin ovat äidin paikkakunnalla, joten ymmärrettävää, ettei oikein enää kiinnosta reissata isän luokse vain kännykkää näpräämään. Isänä minusta tuntuu, että vieraannun jatkuvasti enemmän ja enemmän lapsistani, enkä enää oikein tiedä mitä teinien kanssa voisi puuhastella tai edes puhua. Vai onko ihan sama lähivanhemmillakin, että ovat enää pääasiassa vain teinien ruuanlaittajia ja harrastuskuskeja? Mitä minun siis pitäisi tehdä? Pitää kynsin hampain kiinni isäviikonlopuista ja yrittää keksiä, miten niistä voisi jokainen osapuoli saada enemmän irti, vai antaa lapsille vapaus itse päättää tulevatko, eli eivät ja muuttua viikonloppuisästä vain lomaisäksi? Sen enempää minä kuin lapsetkaan ei olla sitä sorttia, jotka tykkäisivät puhelimessa lörpötellä kuulumisia, joten aika kurjalta ja etäännyttävältä tuo lomaisävaihtoehto tuntuu.

1

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama meilläkin on edessä. Miehen lasten äiti muutti lasten kanssa usean sadan km päähän ja lapset viettävät meillä joka toisen viikonlopun sekä lomat ja puolet n. kesälomastaan, tähän mennessä jopa suurimman osan kesälomastaan ovat meillä. Vanhempi pojista on parin vuoden päästä teini-iässä ja on jo nyt lähinnä kännykällä tai pelikoneilla täällä ollessa.

      Onhan se fakta, että jossain kohtaa ei se tuleminen tänne enää kiinnosta samalla tavalla. Nyt vielä tykkäävät tulla, mutta mitä vanhemmiksi kasvavat niin onhan se tylsää kun kaikki kaverit ovat siellä äidin paikkakunnalla. Voihan sitä omallekin kohdalle ajatella, että ei teininä olisi ollut kivaa, jos ei lomia ja viikonloppuja olisi saanut viettää yhdessä niiden omien kavereiden kanssa. Itse antaisin lasten päättää missä haluavat olla ja koska, pakottaminenkaan kun ei ainakaan paranna välejä ja pahimmassa tapauksessa teinit sitten vain vihoittelevat jamököttävät koko sen ajan kun ovat luonasi jos eivät itse halua tulla. Vapaa-ehtoisuus ja se että saa itse päättää, taas voi antaa teineille sen tunteen että myös heitä ja heidän mielipiteitään kunnioitetaan ja heidät nähdään ihmisinä. Silloin, vaikka käynti kerrat vähenisivätkin, niin tulevat he silti ehkä mielellään välillä sitten isänkin kanssa viettämään aikaa ja ehkä jopa haluavat tehdä jotain kivaa yhdessä.

      Ja tottahan se on, että niissäkin perheissä missä vanhemmat ovat edelleen yhdessä, tai juuri sen lähivanhemman luona, niin samalla tavalla ne teinit sielläkin istuu omissa huoneissaan tai ovat kavereiden luona, harrastuksissa jne.

      Minusta sinun kannattaisi antaa lapsillesi vapaus päättää missä haluavat olla, mutta muistuta heitä siitä että ovat aina tervetulleita luoksesi ja että sinulle saa aina soittaa vaikka ei olisikaan teidän juttunne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4400
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      142
      4144
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      120
      3738
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      39
      3584
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      2992
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2855
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2666
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2384
    Aihe