Miten mies saisi elarit

Anonyymi

pienemmiksi tai pois kokonaan, kun jotuu niitä makseleen ja se vaikuttaa minuunkin. Ei ole mitään ylimääräistä rahaa kun kaikki menee exälle, ja mies ressaaa siitä kun ei voi tarjota mulle asioita, lomia ja ostaa uusia vaatteita ym. Eikö miehen rahat kuulu meille eikä entiselle perheelle. Menisi akka töihin ja tienaisi lasten rahat ihan itse, ettei tarvi kinutameiltä.
Ei me rahassa kylvetä, vaikka pitäisi, meis on töissä ja ma emänöin hänen taloaan tai meidän, ei ole töitä mun alaa, ja ne on huonosti palkattu, ei viitsi. Miheelle kyl sanon et hain mutten saanu sitä duunii.
On kivampi olla kotona ja riittää kun yks käy duunissa.

4

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuule suttura sinä voit mennä töihin , voit tehdä jotain muutakin, kun oman alan töitä , sitten voit matkustella ja ostaa merkkilaukkuja ja vaatteita, voit maksaa miehesikin matkan.
      Ei ole ukkosi parempaan vaihtanut olette molemmat akat , hänen ex ja sinä patalaiskoja loisia , yhteiskunnan syöpiä.

    • Anonyymi

      Mukulat sinne teille asumaan, niin elarit virtaavat sitten toisin päin. Ei se niin mutkikasta ole!

    • Anonyymi

      Otatte miehen lapset teille suun, niin saisit lapsilisiä enempi, kotihoidontukea, ja kaikkea kelasta. Uusi äiti on varmaan oiekutettu samoihin tukiin kun entinen äiti.
      Tai sit vaan miehen nimiin ja hän laittaa rahat sulle. En tiiä miten toimii, mie oon kans uusi äiti muttei eukko suotu mulle maksaan mitään, eikä miehelle vaik lapset on meillä kerran kahdess kuussa.
      Me maksetaan sille.

    • Anonyymi

      Niin lapsiahan on kiva tehdä poru tuleekin kun huomaa niistä joutuu maksaa ihan 18v. asti. jos opiskelee 18 vuotias voi itselle hakee elatusmaksua isältä ja äidiltä.Ei lopu siis 18vuotiaaseen se.Mutta asiaa.Sosiaalivirasto on johon menään hakee muutosta elatusmaksuihin tai kokonaan vapautusta niistä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe