Itselläni on tilanne, että toinen silmä on sokea ja iän puolesta toisen silmän lähinäkö alkaa olla huono. Silmälaseja en haluaisi käyttää pelkästään lähinäköön, näen silmällä hyvin kauas.
Ajattelin, että olen kuullut monitehopiiolaseista, mutta kun menin soivttamaan sellaista sanoi optikko (sovituksen jälkeen), että kaukonäkö heikkenee aika reilusti jos haluan nähdä lähelle ja kun se on ainoa näkevä silmäni niin piilolasia ei voi käyttää, ellei sitten halua nähdä jatkuvasti huonosti kauemmaksi.
Tämä oli harmillista kun en tosiaan voi elää normaalisti näkemättä kauas ja piilolasilla ei, ainakaan tämän Instrumentarium kokemuksen perusteella, ei voi saada näköä jolla näkee seka kauas että lähelle.
Onko muilla tällaista kokemusta?
Ovatko monitehopiilolasit siis vain mainoskikka eikä niitä todellisuudessa ole olemassakaan?
Kannattaisiko minun kysyä vielä jonkun toisen optikon näkemys vai onko totuus todellakin toinen mitä mainostetaan?
Monitehopiilolinssit eivät toimikaan?
4
317
Vastaukset
- Anonyymi
Lisättäköön vielä, että simässäni ei ole mitään tautia, toisen silmän sokeutti pieleen mennyt LASIK-näönkorjausleikkaus.
- Anonyymi
Voit hyvin kysyä toisen ja vaikka kolmannenkin optikon mielipiteen. Voit käydä silmälääkärilläkin.
- Anonyymi
Itselläni ei ole eikä ole koskaan ollut piilolaseja. Mutta minulla on silmälasit, joissa on voimakkaat moniteholinssit. Niillä näkee lähelle ja kauas. Minulle yksi optikko on sanonut, että monitehopiilolinssejä on olemassa. En sellaisia kuitenkaan halua.
Siskollani on myös voimakkaat moniteholasit. Nuorempana hän käytti piilolinssejä. Nyt hän käyttää vain moniteholaseja, koska piilolinssien kanssa kuulemma tarvitsisi kuitenkin lisäksi sankalasit lähelle näkemiseen.
En minä näe mitään ongelmaa monitehosilmälaseissa. - Anonyymi
Ongelma silmälaseissa minulle on se että harrastan lajeja jossa silmälasit ei oikein sovi eikä niissä kyllä lähinäköä tarvikaan. Noita lukulaseja minulla on, mutta hukassahan ne usein ovat ja sinänsä olisi helpompi jos olisi monitehopiilari tai oikastaan siinä tarvitsisi olla vain se lähinäkö avustaja, mutta ei Instrussa ainakaan sovitettaessa löytynyt mitään järkevää vaihtoehtoa yllä kuvatun mukaisesti.
Joo käyn kysymässä toista mielipidettä ja varmaan lääkärilläkin jossain vaiheessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774682- 1842013
- 1321712
- 1481275
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351066
- 78963
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh271870