Perintö tulossa

Anonyymi

Sisko olettaa , että mulla on ulosotto saatavia joka ei pidä paikkaansa, ei ole velkoja.

Mainitaanko perunkirjassa , jos jollain on ulosotossa ja saako kaikki asianosaiset tiedon?

8

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäpä tuota turhaan miettimään kun kerta ei oo ulosotossa mitään.

    • Anonyymi

      Jos on velkaa ulosotossa niin vouti länttää maksukiellon pesään,siinävaiheessa kyllä osakkaat saavat tietää että jollain on ulosotossa perintää.

    • Anonyymi

      Kun saan nämä perintö hommat pois , niin ei tarvitse olla enään tekemisessä,!

      Alkuperäinen kirjoittaja!

    • Anonyymi

      "Mainitaanko perunkirjassa , jos jollain on ulosotossa ja saako kaikki asianosaiset tiedon?" Ei mainita sen enempää perunkirjassa kuin perukirjassa.

    • Anonyymi

      Eihän perukirjaan tule mitään merkintöjä pesän osakkaiden tilanteesta !

      Toinen juttu on sitten kun tehdään perinnönjako ja siitä paperit.....

    • Anonyymi

      Ei tehty perinnön jaossakaan mitään merkintöjä kenenkään kohdalla. Ulosottovelkoja oli mutta ei vouti niitä kerennyt viemään.

      • Anonyymi

        No rikoshan tässä sitten tapahtui. Henkilön jolla on velkoja UO:ssa, on tuotava ne ilmi perinnönjaossa tai hyvissä ajoin ennen, jotta pesän jakaja voi ja osaa tilittää ne ulosottoon oikein.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No rikoshan tässä sitten tapahtui. Henkilön jolla on velkoja UO:ssa, on tuotava ne ilmi perinnönjaossa tai hyvissä ajoin ennen, jotta pesän jakaja voi ja osaa tilittää ne ulosottoon oikein.

        Höpö höpö, esitä laki joka tähän velvoittaa.

        Velallisen epärehellisyys koskee ainoastaan ulosottoon päin olevaa epärehellisyyttä (lue ulosottokaari (perustuslain vastainen laki) huolellisesti), kun laissa lukee selkeästi, että se joka salaa taikka muilla toimin ~ ulosottotilaisuudessa, voidaan tuomita velallisen epärehellisyydestä sakkoon tai vankeuteen.

        Että tälleen sanoo laki ja perintöasioissa mennään perintökaaren mukaan, joten se on ulosoton asia kirjelmöidä pesänhaltuunottajalle, pesää hallinnoivalle taikka pesänselvittäjä/jakajalle.

        T. Lawetorder


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      838
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe