Kuvaan videoita älypuhelimella ja minulla on ulkoisena mikrofonina Rode VideoMic Pro , jonka 3,5 mm liittimen saan adabterilla liitettyä puhelimeen. Mikrofoni toimii tavallisena mikrofonina, mutta sen elektroniikka ei toimi. Onko jotain keinoa, millä sen saisi toimimaan? Miten puhelin eroaa tässä suhteessa tietokoneeseen, jossa mikrofoni toimii täydellisesti?
Äänitys videoon
8
1519
Vastaukset
- Anonyymi
Tietokoneessa oleva ohjelmisto ilmeisesti tukee mikrofonin ominaisuuksia, mutta kännykässä sellaista sovellusta ei ole.
- Anonyymi
Tarvitset vielä Roden TRS to TRRS adapterin väliin.
- Anonyymi
iPhonessa mukana oleva iMovie ei tue ulkoista mikkiä. Eli jos kuvaat iPhonella, tarvitset ulkoista mikrofonia tukevan ohjelman. Itse käytän FiLMiC Pro’a.
- Anonyymi
Apple julkaisi vihdoin kunnollisen videokuvaus apin: FinalCutCamera. Se tukee myös ulkoisia mikkejä. FiLMiC Pro on muuttunut maksulliseksi, joten sen käyttäjät ovat siirtyneet osin käyttämään Applen omaa appia ja osin ilmaista BlackmagicCam’ia.
- Anonyymi
Minun kännykässä on omituisesti toteutettu USB-C liitin. Siihen voi kytkeä pistokkeen väärinpäin eli, jos pistoke on väärinpäin, mikrofoni ei toimi oikein.
- Anonyymi
Oho? USB-C tökkelin juju pitäisi olla juuri siinä, että ei tarvitse pähkäillä kuinka päin sen liittää.
- Anonyymi
Mikä puhelin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä puhelin?
Huawei Mate 20 Pro.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703129
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126- 551942
Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1941892- 421574
- 401540
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141243EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61073