Kiinnostuin vapaaehtoistyöstä pari vuotta sitten. Olen sen verran saanut aikaan että aloin luovuttamaan verta ja olen PL ja SPR:n jäsen. Pelastakaa Lapsiin olin yhteydessä että olisin kiinnostunut kurssista mutta en sitten vastannut siihen viestiin missä oli ohjeet.
SPR:n ystävätoiminnan peruskurssille ilmoittauduin mutta viimeisellä hetkellä päätin että en osallistu siihen.
Edelleen on kova halu mutta en vain voi. Sanotaanko että en kehtaa kun ei ne ihmiset kuitenkaan pidä minusta ja onko minusta edes sellaiseen.
Kuinka aloittaa kun ei uskalla?
3
148
Vastaukset
- Anonyymi
Älä turhaan mieti sitä,että sinusta ei tykätä.Itse liityin 70-luvulla nuorena kloppina SPR.n EA-ryhmään.Jännitin kyllä alussa hirveästi,mutta muut ryhmäläiset erinomaisella asenteellaan autto alakuun.Myöhemmin aloitin myös sopimuspalokunnassa,jossa olin mukana yli 30-vuotta hälytysosastossa.Nyt oon ollu vuoden eläkkeellä,mutta toimin edelleen palokuntayhdistyksessä.En oo katunu näissä timintaani päivääkään.Elikkä mee vaan rohkeasti mukaan.Lupaatko.
Terv.Pekka - Anonyymi
Kyllä kehtaat.Olet vain oma itsesi Älä koskaan vertaa itseäsi muihin! Sairaalat myös ilmasiksi kursitaa pitkä aikas potilaita osastolle katsomaan.Kuin Diakonilaitos kursitaa ystäväksi yksinäiselle ja unohtamatta Kirkkomme.mikäs viellä ?Helsinki Mission. Kaikesta saat tiedon netti. Selaat vain netti edellä mainittujen nimi ja luet mitä siellä heidän sivut lukee.Hyvä kursinkautta ja jonkun järjestön kautta ystäväksi. Jos alat itsenäisesti autaa sukua,ystäviä.Syvät taskusi tyhjäksi.Eivät arvosta sinua vaativat yhä enemän ilmaispalveluja ja lopuksi haukuvat sinut. Koettu on ihan lähisuku.Terv. vanha nainen itä-Helsini 94. Joku tosin huusi perääni kun ei kinostanut seurustelu kaapi juopon kanssa ja panopuuksi sama Heka kerrostalo missä asun,raivos täys känni päällä pihalla:Saatanan vanha ämmä tollasta en huoliskaan.
- Anonyymi
Miten ikävää että monet haluavat vain hyötyä toisen auttamishalusta! Olet saanu kokea sen rumimmalla mahdollisella tavalla.
Entäpä jos tarjoaisit osallistumistasi hiukan kauempana olevien ihmisten/ järjestöjen kautta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 595089
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544582Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224529Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961737- 911422
- 811388
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850