Tarkoitus laittaa puolipyöreät räystäskourut. Tarjolla ulkopuolista tai sisäpuolista kiinnikettä. Kumpaako suosittelette ja miksi?
rännien kiinnitys?
Anonyymi
3211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ulkopuolista.
On niin helppo maasta käsin ränniharjalla työntää esim alastulon kohtasn roskat ja siitä tikapuilla ylös ja heittelee vsikka kottikärryyn. Ainakin jos puita lähellä niin ehdottomasti ulkopuoli kiinnitys
Ulkopuoliset vahvat koukut riittävän taajaan. Kourujen puhdistus hankaloituu sisäpuolisilla koukuilla. Rännin päälle tulee näin poikittaisia ylityksiä ( lattoja ) ja esim rännikourun harjaaminen on mahdotonta. Ulkopuoliset on paremmat tässä mielessä.
Yksi asia, mikä pitää muistaa rännien yhdistämisessä syöksytorviin on ränniin tulevan reiän muokkaaminen reunoiltaan mahdollisimman pyöreäreunaiseksi kauluksiksi esim. vasaralla takoen - vähentää roskien jumittumista teräviin reunoihin ja helpottaa puhdistamista.