ITSENÄISYYDEN PUISTON ISOT VANHAT PUUT AIOTAAN VALAISTA - VASTUSTAN

Anonyymi

Täytyykö kaupungissa kaiken olla luonnotonta

JA ENNEN KAIKKEA MITEN VALAISTUS VAIKUTTAA PUIDEN ELINTOIMINTOIHIN?

Se nimittäin vaikuttaa. Olen syksyisin seurannut ruskan etenemistä erityisesti koivuissa. Muuten sujuu luonnollisesti, mutta sillä alueella, mihin osuu lähellä olevan katulampun valo, kellastuminen tapahtuu hitaammin ja keltaiset lehden pysyvät sitkeästi kiinni.
Varsinkin sellaisten lyhyiden tolppien lähellä sen huomaa. Puun alaosassa on pitkään keltainen lehtimassa, vaikka puu muuten on ihan tyhjä.
Olen ihmetellyt eräässä paikassa, ovatko koivut siellä jotakin eri lajia, kun pysyvät vihreinäkin kauemmin kuin muualla. Eikun valaistusta tulee joka puolelta.

MITÄHÄN VANHAT PUUT TYKKÄISIVÄT TÄLLAISESTA MUUTOKSESTA. Ottakaa nyt edes selvää. - Kaupungeissa tunnetusti ihmisetkin alttiiksi liialle VALOSAASTEELLE.

6

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EI TURHAA VALOSAASTETTA IHMISILLEKÄÄN. Netistä varmaan löytyy tietoa.

    • Anonyymi

      googlasin: kaupunkien valosaaste
      tuli paljon otsikoita

      tässä yksi linkki
      https://kaupunkitilaohje.hel.Fi/kortti/hairiovalo-ja-valosaaste

      jos linkistä ei tullut toimivaa, löytyy otsikko tuolla googlauksella

      ote" Valosaaste saattaa aiheuttaa ympäristöhaittoja kasveille. hyönteisille ja eläimille. Haitat ilmenevät kasveilla kasvukauden muutoksina sekä hyönteisillä ja eläimillä elintapojen muutoksina."

      Niissä isoissa puissa asuu vaikka mitä hyönteisiä ja muitaki pikku elukoita.

      EI KIDUTETA VALOSAASTEELLA ITSENÄISYYDEN PUISTOSSA !!!!!!!

      • Anonyymi

        On se kumma, että puut ja hyönteiset eivät ole kommentoineet tätä asiaa ollenkaan.


    • Anonyymi

      vieläkö aiotte?

    • Anonyymi

      Energiakriisiä pukkaa syksylle, niin eiköhän tuollaiset puunvalaisut unohdu.

    • Anonyymi

      Kävelin äsken ohi. Kyllä maassa tököttää metallivarsia ja päässä puuhun suunnattuja valoja.

      Yäk, yäk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6537
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4596
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe