Mistä tuotteista haittaa?

Anonyymi

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos puhutaan vaikkapa vitamiineista, vain harva saa niitä riittävästi syömästään ruuasta. Laskennalliset määrät saattavat täyttyä, mikäli syö ravitsemissuositusten mukaan, mutta kuinka moni niin oikeasti käytännössä tekee?

    • Anonyymi

      Ihmisten välillä on geneettisiä eroja, joten joku harvinainen sivuvaikutus saattaa aina sattua jonkun kohdalle. Sama pätee sekä lääkkeisiin että lisäravinteisiin. Eivät lääkkeet sen turvallisempia ole: ihmisillä nousevat huonolla tuurilla maksa-arvot ja vielä huonommalla tulee maksa- tai jonkun muun sisäelimen vaurio. Tietyn geenityypin omaava ihminen voi pysyvästi kuuroutua syötyään tiettyä antibioottia.

      Lisäravinteiden kohdalla kannattaa miettiä kokonaismääriä ja kerta-annoksia. Jos ottaa sadasta eri purkista päivässä (kuten jotkut terveytensä maksimoijat hyvässä uskossa ottavat), niin yhteisvaikutus voi olla arvaamaton. Siinä joutuvat sisäelimet lujille.

      Esim. vihreä tee on haastava valmiste lisäravinteena, koska siinä annos saattaa olla tuhatkertainen pelkkään teen juontiin verrattuna. Teen juominen on turvallista, mutta lisäravinteena sama valmiste voi tuhota maksan.

      Joskus ihan tavallisissa vitamiineissa saattaa olla apuaineita, jotka osoittautuvat haitallisiksi. Samoin missä lisäravinteessa voi olla jotain yllättävää vierasta ainetta, joka ei ehkä edes lue tuoteselosteessa. Aina on mahdollista, että valmistuksessa on käytetty vahingossa väärää yrttiä, tai sitten säästön nimissä on käytetty kepulikonsteja. Riskialtista on varmasti tilata lisäravinteet suoraan jostain kaukomailta.

      Riskialttiimpia ovat varmasti kokonaisuutena yrtit.

      Vitamiineissakaan harvoin yliannostus on hyödyllinen. Se sotkee elimistön omia järjestelmiä. Turvallisempaa on varmasti ottaa lyhyt kuuri esim. C-vitamiinia isolla annoksella kuin syödä sitä jatkuvasti.

      D-vitamiinista hyvin monilla on puutetta. Jopa etelän maidenkaupunkien asukkailla, nimittäin saastesumu haittaa auringon pääsyä maahan, jolloin iho ei tuota D-vitamiinia. Risto Isomäki suosittelee kirjassaan Ilmasto ja terveys saamaan D-vitamiinin auringosta ja käyttämään talvella UVB-lamppua. Aurinko saattaa muodostaa iholla muitakin tarpeellisia yhdisteitä, joten välttämättä pelkkä D-vitamiinin korvaus ei riitä. D-vitamiini on varmasti tärkeimmästä päästä lisäravinteiden kohdalla. Sen varastot elimistössä eivät kestä paria kuukautta pidempään.

      Itse olen varmaan käyttänyt liikaakin lisäravinteita. Lääkärissä en juurikaan käy, joten veriarvojani en tiedä. Välillä olen koettanut vähentää ja siinä onnistunutkin. Sitten taas innostun jostain valmisteesta. Varsinaisen monivitamiinin lopetin, ja käytän lähinnä täsmävalmistetta, joka sisältää niitä ravinteita, joita ravinnostani puuttuu. Joitain tuotteita käytän vahvempina valmisteina kuureittain. Vähän pelkään yrttivalmisteita, mutta jos joku tarve ilmenee, niin niitäkin käytän. Myös lemmikkieläinosastolta hankittuja, joista kaikista ei varmaankaan ole tutkimuksia ihmisten kohdalta. Riski on omani, ja sen tiedostan.

      Samaa uskon edellisen vastaajan kanssa, että ruuan ravinteet ovat vähenemään päin. Sikäli on turhaa propagandaa väittää, että terveellinen ruoka riittää. Isomäki taisi laskea, että täytyy syödä 2,5 kg kananmunia päivässä saadakseen tarvittavan määrän D-vitamiinia. Eli tuudittautuu väärään turvallisuuden tunteeseen jos luottaa, että monipuolinen ruoka antaa kaiken tarvittavan. Sitä paitsi sairastaessa ja ikääntyessä imeytyminen tai tarve saattaa muuttua. Globaalisti tavallisia ovat D-vitamiinin, raudan ja jodin puute. Samoin joistain B-vitamiineista on puutetta e-pillerien käyttäjillä ja raskaana olevilla. Täytyisi malttaa ottaa selville, mitä oikeasti tarvitsee, eikä ahnehtia kaikkea mahdollista.

      Ja joskus joku muu kuin luontaistuote voi parantaa oloa. Unen lisääminen, sopivan liikuntalajin aloittaminen (tämän tiedän kokemuksestakin), rentoutumisharjoitukset, ruokavalion pahisten karsiminen ja muut ruokavaliomuutokset yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      120
      4540
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      66
      2619
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1146
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      853
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      41
      835
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      807
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe