Näyttää käytettyjen traktoreiden hinnat nousseen aivan mielettömiin summiin. Joku 70-luvun alkupuolen MF 165-188 malleilla pyydetään jo 6000-10000 euroa. Samoin Valmet 502-702 samoja jopa kalliimpia hintoja. Sitten kun mennään 80-luvun koneisiin niin hinnat on jo pitkälti yli 10000 euroa. Eikä MF ja Valmet ole ainoat, sama on muillakin länsitraktoreilla jopa Zetoreilla pyydetään ihan poskettomia hintoja. Tuollaisilla 40 -50 vuotta vanhoilla koneilla kunto harvoin on enää kovinkaan hyvä, ostajille on korjattavaa tiedossa.
Käytetyt traktorit.
15
1892
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä vanhoja Valmetteja on mukava korjata, kun niihin ei enää saa varaosia.
- Anonyymi
Kun uudet on kalliita ostaa, niin vanhojen 10 000 euron hinta alkaa tuntua edulliselta vanhoista hyväkuntoisista traktoreistakin alkaa jo olla pulaa, jos sellaisen löytää se on helmi.
- Anonyymi
Muutamiin iäkkäisiin koneisiin saa edellen vara-osia...se voi hieman selittää korkeampia hintoja.
Joihinkin -70 luvun merkkeihin vara-osat on tiukassa...niistä ei kannata ihmeitä maksaakaan.
- Anonyymi
Ei niissä ole mitään erikoista ja kallista vikaa, helppo pitää kunnossa. Eli rahalle vastinetta, traktorit on vielä oikeankokoisia ja käytännöllisiä sadoille tuhansille ihmisille suomeen. Monille tiloillekin ja marjatiloille.
Mahtuu pihoihin, metsään, vie vähän ainetta.
Oikeisiin töihin tehty kestäviä.
Pitäisi vaan ulkomailta tuoda tälläisiä yksinkertaisempia taka ja nelivetoja, intiasta 2 ja 4wd massikoita ( uuden 4wd massikan 75hv 3.6L koneisen valmistuskulut alle 9000eur)
Järjettömän hintainen on suomessa kasattu valtra, halvin ja pienin.- Anonyymi
Niin ja jos laki estää 70-100hv intian massikan tai fordin rahtauksen ja myymisen täällä niin se. Pitää muuttaa.
- Anonyymi
Olen todennut saman ilmiön. Monesti on myynnissä vanhoja 70 luvun louskuja jotka on maalattu uudelleen ja hintaa pistetty reilu 5000€ Lapinlisää. Useissa on vielä renkaat aivan murkkeentuneet siis lahot.
- Anonyymi
Ja maalattu kuran päälle. Pesemättä ja suojaamatta. Ja tietenkin on väriä letkuissa, putkissa ja johdoissa. Ikkunoissa, ja renkaissa tietenkin.
- Anonyymi
Se on sen vuoksi kun uusia länsitraktoreja ei voi eikä kannata ostaa ei ammattimaiseen käyttöön älyttömän tekniikan vuoksi. Ylläpito tuhottaman kallista ja korjaaminen vaikeaa. Vanha hyväkuntoinen traktori korjattuna tai säilyneenä on hyvä käyttöesinen jota ei kannata myydä halvalla.
- Anonyymi
Harvoin kirjottelen mutta nyt kommentoin. Vanhemmat -00 ja -02 sarjan valmetit on ylihinnoissa ja voimansiirron osat hakusessa. -05 sarjalla käyttöarvoa kyllä, mutta pyynti 20 000 on ihan mahoton. Ostin tutun tutulta MF 3000-sarjan laitteen etukuormaajalla, tunnit 5000 h paikkeilla. Samanmoisesta valmetista 10000 eur on lisää pyynti, minä en ainakaan pidä niin paljon parempana. Metsäohjaamo on valmet/valtrassa kyllä hyvä, jos sitä haluaa. Mutta kukin harrastaa tavallaan, itse sain helmen, myyjä näytti viat mitä on ja olen jo osan korjannut.
- Anonyymi
Valmetit on aina ollut ylihintaisija osat taistelua. Mitä vanhempi sen pahempi osien suhteen.
- Anonyymi
Uudet traktorit ovat olleet jo pitkään suurimmaksi osaksi järjettömän kokoisia 150 hv, niistä ei ole käytettynä pienimuotoisiin lumitöihin yms, se tietysti nostaa vanhojen yhä harvinaisemmiksi käyvien traktorien hintoja. Hintoja nostaa myös se, että suomesta on viety vanhempaa kalustoa paljon itään, belarukset, zetorit, ursukset.
Uudemmissa traktoreissa elektroniikka ohjaa kaikkea, ylläpito, korjaukset ja kalibroinnit ovat järjettömän kalliita, pitää olla firma taustalla maksamassa, joka voi vähentää kulut verotuksessa. Huoltoliike pitää olla lähistöllä ja niissäkin on usein kuukausien jonot.
Teknisesti hyväkuntoista 1970 luvun traktoria ei kannata myydä parillatonnilla, käyttöarvo on suurempi, eikä arvo tule putoamaan. - Anonyymi
Välillä näytti ettei valmetin voimansiirtoon enään saisi osia,nykyään ainakin täällä pohjanmaalla on onneksi pajoja jotka tekee esim hammaspyöriä kohtuuhinnoin.
- Anonyymi
Hyvä on, jos tekevät. Viherpiiperöt sai purku firmoja lopettamaan toimintaansa.
- Anonyymi
Kun on pulaa jostain, niin hinnat tuppaa nousemaan. Tässä tapauksessa vanhakin alkaa kelpaamaan. Vanhojen traktoreiden hintojen laskua ei ole näköpiirissä. Suht koht hyvä traktori maksaa noin 20 000 euroa ja 15 000 eurolla saa vähän korjattavaa ja 10 000 euron traktori saattaa olla jo hyvin huonokuntoinen ja sen korjaaminen voi olla kallista, jos ei osaa itse korjata yhtään mitään.
- Anonyymi
Toimivia käyttötraktoreita saa muutamalla tonnilla jos edes vähän tajuaa jotain. 15k. saa jo erittäin hyviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1854122Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,993418SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.1002756Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2992665Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392356Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1602111Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02060Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k291751Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll61594- 441127