Finnairilla ei "tarjoilla" klo 17 jälkeen enää

Anonyymi

Etelä-Suomen AVI on määrännyt ettei enää kotimaan lennoilla voi tilata sitä konjakkinapsua klo 17 jälkeen kun onko päivän matkustanut ja on menossa viimeiselle etapille. Silloinko koronavirus herää, klo 17? Eihän tässä ole enää mitää järkeä koko touhussa!
Osaako muuten joku kertoa kuka on ylin pamppu Aveissa? Niinpa, kukaan ei tiedä. Tässä on kyllä kyse ihan muusta kuin terveydestä, tämä on silkkaa kiusantekoa. Samanlaista kuin ravintoloille ja pienyrittäjille.
Voidaan olla siis aika varmoja siitä, että vaikka rokotteet on otettu (koronapassi jo poistettiin), koronapassi tulee takaisin Italian malliin. No booster, no drink. Sen jälkeen 4. rokotetta odoteltaessa, no booster, no flight. Pitänee alkaa realisoimaan ulkomaan omistuksia. Jos homma menee Finskillä näin ja jatkuu, ei tarvitse miettiä enää millä yhtiöllä ei lennä.

2

276

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäs on pisin lentoreitti finskillä suomen sisällä... olisko max 1,5h. Oletamme, että lento lähtee klo 16:00... Nousun jälkeen alkaa mahdollinen tarjoilu. Kello olisim noin 16:30. Tilataanpa konkku ja kahvi. Konkku loppu, kello olisi noin 17:00. Alkoholi tarjoilu loppui. Alkaa jo valmistautuminen laskeutumiseen.
      Puolentoista tunnin lennon aikana ei montaa alkoholi annosta mitenkään voi tilata.
      On se kumma, jos matkustaja ei voi olla puolta tuntia ilman alkoholia tai maximissaan 1,5 tuntia jos kone lähtee klo 17:00 jälkeen.
      Ymmärrän, että se on lappalaisille vaikeaa, sinnehän suuntaan tai sieltä pois nuo Finskin "pitkät" kotimaan lennot suuntautuvat

    • Anonyymi

      Mistä sinä tuon keksit, että koronavirus aktivoituu klo 17 jälkeen.
      Kyllä Finskin pitää noudattaa AVI:n päätöksiä samanlailla kuin maassa olevien anniskelupaikkojenkin. Nyt kun huhutaan, että baarit suljetaan jälleen kerran..
      Mites luulet Finskin kotimaanlentojen käyvän... Loppuuko nekin :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      950
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      828
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      779
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      644
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      36
      586
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      480
    Aihe