Teiden auraus

Anonyymi

Ainakin isommat päätiet on aurattu hyvin tänä talvena porvoossa. Minun mielestäni tosin liiankin usein sillä tiellä on välillä vain sentti pöllyävää pakkaslunta ja siitä huolimatta aura-auto on liikkeellä aamuyöstä herättäen koko tienoon metelillä. Eniten minua kuitenkin kismittää se, että tapahtui taas sama jokavuotinen ilmiö eli kaikki syksyllä laitetut aurausmerkit on aurattu poikki. Eivät ne paljon auta ojan pohjalla. Miksi niitä edes laitetaan jos ei niistä piitata?

4

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nukkuminen alkaa olla olematonta, kun aura -auto raapii talon seinää yhden aikaa yöllä.

    • Anonyymi

      Hyvin on tosiaan aurattu tiet mutta turhaa jyräämistä yöllä ei voi ymmärtää. Hulluinta oli kun ensimmäiset hiutaleet leijailivat alkutalvesta niin jo oli yli-innokas auraaja tienpäällä raapimassa puhdasta asfalttia.

      • Anonyymi

        Hyvähän se ole koskaan. Jos ei heti aamusta ole aurattu, alkaa melkoinen itkuvirsi. Jos taas aurataan aikanaan niin se sitten on tehty liian varhain ja turhaan ja lisäksi yöunta häiriten.
        Eli hyvä ei kaikkien mielestä ole koskaan. Siinä sitä on tienpitäjällä haastetta priorisointia laatiessaan.


    • Anonyymi

      Huhtisissa on ainakin ollut todella hyvä auraaja, pitkästä aikaa on vallit todella pienet ja hoidettu hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      4001
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3545
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      37
      2747
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      120
      1055
    Aihe