Laminaatti lattian asennus

Anonyymi

Laminaatti lattian asennus tarkoitus tehdä kohta puolin. Mietin laminaatin suuntaa. Jos toiseen huoneeseen laittaa toiste päin kuin toiseen. Onkohan hankala se sauma . Vai pitääkö kaikkiin laittaa samaan suuntaan. ?

5

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asennussuunta on niin että 'laudat' ovat ikkunaseinään verrattuna poikittain.

      • Anonyymi

        Sen tiedän, mutta jos vaihdan suuntaa toisessa huoneessa niin miten tämä kynnys?


      • Anonyymi

        Tuo suositus taitaa koskea lähinnä juurikin lautalattiaa, jolloin kosteuselämisen takia välillä ehkä kasvavat lautojen raot ei niin korostu kun päävalo on rakojen suuntaisesti. Laminaatin kanssa ei ole niin nuukaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sen tiedän, mutta jos vaihdan suuntaa toisessa huoneessa niin miten tämä kynnys?

        Poikittain??
        Perussääntö on asentaa laminaattilankut sisään tulevan valon suuntaisesti. Jos huoneessa on monta ikkunaa ja ovea, niin tee niin kuin asennus on helpointa.
        Huoneiden välisen sauman kannalta ei ole mitään merkitystä mihin suuntaan lankut on asennettu. Kynnys tai pieni kynnyslistakin peittää sauman.

        Jos et ole ennen laittanut laminaattia, niin älä hölmöile ovenkarmien alapäiden kanssa. Sinne jos jätät rakoja, niin niitä et peitä millään listoilla. Liian pitkä juttu alkaa opastamaan, lue ohjeet ja noudata niitä.

        Unohtaisin laminaatit, suosittelen vinyylilankkua. Paljon vaivattomampi asentaa ja käytössä kaikin puolin parempi kuin laminaatti.
        Laminaatti alkaa olla menneen talven lumia...


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      150
      2893
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2183
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      49
      2123
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      225
      1969
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1710
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      39
      1310
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1178
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      895
    Aihe