Mitä serkumpi sitä herkumpi?

Anonyymi

On sukulaisuus suhde nimeltään serkku, ja on sukulaisuus suhde nimeltään pikkuserkku.

Kummasta on kysymys seuraavassa?
Isänpuoleisen Isoäitini isä oli kahdesti aviossa. 1. aviosta hänellä oli 6 lasta ja hän jäi leskeksi 1. vaimonsa kuoltua synnytykseen. Tuo isoäitini isä avioitui sitten toistamiseen ja 2. aviosta hänellä oli yksi lapsi eli isoäitini. Myös 2. vaimo eli isoäitini äiti kuoli 2. lapsensa synnytykseen eikä myöskään silloin syntymässä ollut lapsi ilmeisesti jäänyt elämään.

Joten isoäidilläni oli 6 sisarpuolta joista vain yhdestä tiedän sen verran että tämä oli aviossa ja sai lapsia joista lapsista ainakin yksi piti yhteyttä isääni ja hänet esiteltiin minulle isäni serkkuna, mutta oliko hän sitä? Koska hänen äitinsä oli isäni äidin sisarpuoli niin eikös silloin tämä serkku ollut isäni serkkupuoli eli käytännössä pikkuserkku, vai oliko sittenkin niinsanotusti ei ehkä ihan täysserkku mutta kumminkin enempi kuin pikkuserkku? Tuolla isäni serkkupuolella oli lapsia joista parin kanssa olimme samalla luokalla ala-asteella, ja koimme olevamme keskenämme pikkuserkkuja, mutta olimmeko sitä?

6

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sisarusten lapset ovat keskenään serkkuja, ja serkkujen lapset keskenään pikkuserkkuja.
      Sisarpuolien lapset ovat kai sitten serkkupuolia. Serkkupuolien lapset ovat keskenään pikkuserkkupuolia.

    • Anonyymi

      Vaikka isän lapset kahdesta avioliitosta ovatkin sisarpuolia keskenään, niin isälinjan mukaisesti heidän lapsensa ovat serkuksia. Kaikillahan on sama isoisä. Suku muodostuu patriarkaalisesti.
      Jos ajatellaan sitten vaimojen lasten sukulaisuutta, niin siinä voi olla enemmän tulkinnan mahdollisuuksia, koska vaimot siirtyvät avioliiton kautta miehensä sukuun. Vaimoilla voi olla sisaruksia ja sisarusten lapsia, ja he eivät ole serkkuja kuin äidin kautta. Uudessa avioliitossa voi olla isän lapsia , äidin lapsia ja yhteisiä lapsia. Silloin on otettava kynä ja paperia ja piirrettävä sukupuut kaikista.

      • Anonyymi

        "Suku muodostuu patriarkaalisesti."

        Siis isänäidin veli tai velipuoli oli isälleni eno tai enopuoli, mutta minulle setä tai setäpuoli?
        ja mites tuo kestää, siis kutsunko minä isäni enoa myös enoksi mutta vain niin kauan kuin isäni on elossa mutta alan käyttää hänestä "titteliä" setä sen jälkeen jos ja kun isäni on kuollut.


    • Anonyymi

      Minä opin täältä, että minulla onkin kaksoisserkku!
      http://www.humogen.net/node/89
      Sitten vastaavasti yhdellä tuttavalla on puoliserkku tai serkkupuoli! Molemmissa tapauksissa puhutaan kuitenkin serkuista.

      • Anonyymi

        Kaksoisserkkuja syntyy kun veljekset ottavat vaimot toisen perheen sisaruksista. Tietenkin myös ristiin niin että sisar ja veli ottavat puolisot toisesta perheestä.


      • Anonyymi

        On henkilö A, joka on nainen. Ja on henkilö B, joka on mies.

        A:n isä on B:n äidin (täys)veli. Ja A:n äiti on B:n isän (täys)serkku.

        Mitä A ja B ovat keskenään? Ovat täysserkkuja A:n isän ja B:n äidin kautta, mutta mitäs tuo A:n äidin ja B:n isän serkkuus tuo asiaan lisää? Siis ovat pikkuserkkuja A:n äidin ja B:n isän kautta.

        Josta seuraa että A ja B eivät ole kaksoisserkkuja vaan hitusen vähemmän sukua, toisaalta he eivät oikeastaan ole vain serkkujakaan vaan hitusen enemmän sukua. Onko niin että jos on kaksoisserkkuja niin kaipa sitten on myös puolitoista serkkuja?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe