moontako sormusta miehelle,
kihloihin mennessä yksi ja
naimisiin mennessä toinen?
mutta miesten kädessä on vain
yksi ja naisella kaksi kun
ollaan naimisissa, mihin toinen
katoaa vai mikä on
homman nimi?
miehen sormus
4
1777
Vastaukset
- katja
Miehet harvemmin ottavat vihkisormusta ollenkaan. Siis kihlautuessa sormukset molemmille, naimisiin mennessä vain naiselle. Toki jotkut miehetkin saattavat ottaa vihkisormuksen, mutta ei taida olla kovin yleistä.
- Metsämies
Kihlasormus vain naiselle ja naimasormukset molemmille, näin päin se on kaikkein paras. Tätä perustelen mm sillä että kihlaus ei ole kuin epävirallinen lupaus naimisiin menosta ja siksi tuntuu hölmöltä että mies käyttää vain kihlasormusta.
- jenkkityyliä!
Metsämies kirjoitti:
Kihlasormus vain naiselle ja naimasormukset molemmille, näin päin se on kaikkein paras. Tätä perustelen mm sillä että kihlaus ei ole kuin epävirallinen lupaus naimisiin menosta ja siksi tuntuu hölmöltä että mies käyttää vain kihlasormusta.
juu, naiselle kihla, jossa on peukalon kynnen kokonen timangi, jolla esitellä kavereille, että näin paljon mies mua rakastaa... ei!
suomessa on perinteisesti ostettu kihla molemmille ja vihkisormus vain morsiamelle. nyt viimevuosina on kovasti yleitynyt tapa yhdistää jenkkien ja meidän oma tyyli, jolloin sekä morsian, että sulhanen saavat sekä kihla- että vihkisormuksen.
suomalaisen perinteen mukaan sekä kihla- että vihkisormus ovat molemmat olleet sileitä keltakultaisia sormuksia. sotien jälkeen, kun maa vaurastui, tuli tapa, että morsiammen vihkisormukseen panostetaan ja siihen hankitaan timantti. nykyään taas ollaan menossa jenkkien tyyliin, että morsiamen kihlassa on timantti ja vihkisormuksessa on vielä suurempi timantti ja miehelle hankitaan kantasormus.
itse olen sitä mieltä, että vanhassa vara parempi ja vanha konsti on parempi kuin pussillinen uusia :-)
kurkkaa vaikka:
www.amoriini.com
siellä on paljon tietoa vanhoista ja uusista häätavoista
- Neea
Meillä sekä mulla että miehellä kihla vihki. Olkoon vaan jenkki- tai mitä tyyliä hyvänsä, mutta mies halusi vihkisormuksen, ja sen myös sai; molemmat siis saimme mieluiset sormukset, aikoinaan kihlat ja nyt myöhemmin vihkisormuksetkin. Minä ja mies tykätään kovasti :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1142554- 2282035
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1831828- 491595
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1041376Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä491314- 1221148
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo282907Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65815Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo64769