kävin päivityssivulla (sellainen musta) ja yritin sillä kakkosohjeella päivittää. Tuli vain valkoinen sivu jossa lukee tekstiä Echo off... ym. Eikä mitään päivitystä tapahdu.
escanin päivitys
miten?
16186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kaks kuvaketta työpöydällä mwav.exe ja Mwav.bat?
kun on vaan mwav.exe. Ja on jo ohjelma koneella. Mutta kun yritän sieltä Pattayan mustalta sivulta painaa sitä kakkospäivityksen linkkiä, niin tulee vaan valkoinen sivu jossa on noita echo-tekstejä ja muuta. Sitten siinä lukee että odota ohjelman avautumista mutta ei mitään tapahdu.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/lataus/Mwav.bat
näyttää kummalta niin hiiren oikealla,tallenna sivu nimellä työpöydälle.
TÄmä vaihe jäi käsittämättä että se pitää ite tallentaa sinne. No entäs nyt, kun ne tiedostot on ladattu, niin jäi siihen vaiheeseen että pitäis avata itse ohjelman, jonka jälkeen musta ikkuna pitäis sulkea siitä rastista. Mutta kun ei avaudu.
Mwav.bat kuvaketta.Se ettii uusia päivityksiä.Palomuurista pitää sallia sen pääsy nettii.
juu sen siis teinkin ja tiedostot latautui mutta ei avautunut sitten escan itsestään vaikka luvattiin.
päivityksiä niin kato sitä mustaa ikkunaa.Siinä lukee että mitä pitää tehdä.Isonna sitä ikkunaa niin näkee paremmin.
että mulla ei ole xp vaan win98, ja toi escan on ladattu joskus aikoja sitten mutta ei ollut päivitetty , kun en ollut osannut.
Voinko vaan tylysti sulkea sen ikkunan jossa on latausluettelo kun resurrssienhallinnassa näkyy että siinä ohjelmassa on nyt tänään ladattuja tiedostoja?
Kun latasit sen mvaw.exe:n , asensitko sen?
poistat sen eScanin ja asennat uudelleen?
mä on eri kysyjä kuin toi alkuperäinen akspee. ELi mulla oli toi jo ennen ladattuna koneella. Olisko se liian vanha ettei siksi avaudu? Joskus talvella latasin. Mutta en silloin päivittänyt. Pitäisikö poistaa kokonaan ja tehdä lataukset uudestaan?
Poistin ohjelman ja latasin ja asensin uudestaan sekä ohjelman että päivityksen. escan ei kuitenkaan lähtenyt sitten itsestään aukeemaan. Mutat kai sen on kunnoss kun siellä lukee että virussignature date on 2005/05&01.
En olis muuten osannu käynnistää koko ohjelmaa, ellei joku aikasemmin neuvonut että se on se mvavscan.com-tiedosto resusrrsien hallinnassa jota pitää painaa.
Jos teen kuvakkeen niin se ei toimi. Siinä lukee ettei toimi dos tilassa. Samoin tossa muuten ton päivitystiedoston mustan laatikon lopussa luki ettei toimi dos tilassa. Luuleekohan se että mun win 98 on dos?
Palaan vielä illemmmalla katsomaan olsiko joku osannut vastata tohon edelliseen kysymykseen.
Ei se ole iästä kiinni, toi on kuulemma vanha versio ohjelmasta ja siinä on se hyvä ominaisuus tallella, että se myös poistaa löytämänsä virukset - ei poista kaikkia haittaohjelmia, mutta kertoo mistä ne löytää.
Voisko olla eroa 98/XP toiminnassa, sillä XP:ssä toimii juuri kuten ohjesivulla kerrotaan.
Pikakuvake toimii, jos muutat ensin mwavscan.com muotoon mwavscan.exe Siis vain tuon päätteen vaihdat exeksi (herjaa tulee kyllä kun hyväksyt sitä muutosta, mutta ainakin täällä toimii). "Elävä" esimerkki majailee tuossa työpöydällä.
Jos olet jo ladannut sen mwav.exe:n , poista kansio Kaspersky c:ltä, käynnistä lataamasi mwav.exe, valitse Unzip. Muistaakseni purkamisen jälkeen ohjelma käynnistyy itsekseen...mutta sammuta pois (exit, exit). Käynnistä se Mwav.bat, anna palomuurista lupa kavupd.exe hakea päivitykset. Kestää jonkin aikaa, lopussa tulee teksti Press any key, odota kunnes eScan avautuu ja sitten voit sulkea mustan ikkunan.
Jos ei avautunut, käy tekemässä toi muutos .com/.exe ja käynnistä sitten suoraan siitä.
Kerro miten pelittää.
vaihdoin mwavscan.com päätteen exeksi, tein pikakuvakkeen ja nyt toimii! Hienoa!
Ne ohjeet on näköjään vähän puutteelliset, monellakohan on jäänyt koko ohjelma asentamatta ja käyttämättä. Tää viestiketjun loppuosa pitäis kyllä siirtää ihan omaksi ketjukseen, kun tässä on niin hyviä ohjeita. Ehdotanpa seriffille.