Uusi koirapuiston paikka.

Onkohan asia nyt mietitty tarkasti. Ylä puolelle on suuret voimalinjat. Valokaari on sekuntien hetki. Miksi se edellinen koiran koulutus paikka ei kelpaa?? Siis se tie joka johtaa Hallin tielle.? Jos koira sontii. niin omistaja kerää ja asiallisesti hävittää. Mutta tähän suunniteltuun paikkaan vielä, siihen lisätään tieturvallisuus. Autojen parkkeeraminen, Ei siinä ole mitään parkkipaikkaa. Vai tuleeko kaikki kävellen? Jos koiran kusettajat valtaa tie varret nii poliisi sakottaan. Saattaa olla myös pelastustie. "Nesteen tankkaus säiliöt". Teollisuus rakennukset. Gradia. Vai rakennetaanko koirien takia "ympyrä tai liikennevalot" :)
16811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Koirapuisto aivan turha. Onhan sitä pärjätty tähänkin asti ilman puistoa, vai onko omistajat niin laiskoja etteivät viitsi lemmikkejään lenkkeillyttää. Helppoa istua autoon ja kuljettaa koira puistoon, ei tarvi itseään ulkoilluttaa.

Äänestä

Se viimeinen päätöshän on tilata ne koirien juoksumatot jokaiselle koiranomistajille kotiin, kustannukset katetaan veröäyriä nostamalla!
Nyt sitten mietitään vielä, miten saisi kissanomistajille vastaava etu? Ja onhan sitten vielä ne kanit, marsut sun muut lemmikit! 🤣

Äänestä
  • Koirat on ärsyttäviä räksyttäjiä kissat on oman tiensä tallaajia ne pärjää hyvin sisätiloissa eivät hauku eikä tarvitse viedä lenkille

    Äänestä

  • Huonot tulee, lähtee karvaa.

    Äänestä

Juu lisää humppuukia ja kustannuksia kuntalaisten kontolle maksettavaksi kun sateenkaari porukka tahtoo.

Äänestä

Meneekö koira puistoon yksin ja huoltaja istuu autossaan. Sikiää, miten sikiää.

Äänestä

Oikein ympäristöteko, hurtta nostetaan autoon ja ajetaan Myllymäkeen jossa se kirmaa. Sitten hurtta autoon ja ajetaan kotiin. Saman voisi hoitaa painumalla lähimetsään jalkaisin, niitä täällä riittää. Jostain syystä joku porukka yrittää tehdä Jämsästä "isoa" kaupunkia mutta perähikiä mikä perähikiä. Nuokin rahat olisi voinut käyttää vaikka vanhustenhoitoon.

Äänestä
  • se on velkarahalla hyvä mällätä.

    Äänestä

Joku vie sinne myrkytettyjä herkkuja kuitenkin ni on parempi ettei tuhlata rahoja tommoseen turhuuteen mistä tulee paha mieli kuitenkin!!

Äänestä

Surkea paikka ja toisekseen aivan turha, kuka sen puhtaana pitää??Jossakin suuressa kaupungissa sen vielä ymmärtää, mutta Jämsään, heh .

Äänestä
  • Alkuinnostuksen jälkeen myllymäessä ei jaksa käydä enään kukaan. Eihän siinä kyllä olekkaan mitään järkeä, ajella nyt myllymäkeen asti laittamaan koira tarhaan.😂 voihan äly ja väläys...🤣🤣🤣 Sitten alkaa vouhotus: sun koira ei osaa käyttäytyä, sun koira hyökkäsi mun fifin kimppuun, tappaja koirat vapaana, sun koira on tyhmepi kun mun koira, plaa, plaa plaa... Ihmiset ovat niin tyhmiä että tuovat hönö koiransa "hoitoon" sinne ja sitten ihmettelevät kun ne hyökkivät toistensa kimppuun. Noo kalliita eläinlääkäri ja käräjä laskuja odotellessa ja naureskellessa.😆

    Äänestä

Laittakaa se tarha lopetetun Kaipolan paperitehtaan tiloihin. Siellähän on valmiit aitaukset ja porttivahtien kopitkin. Hurtat vaan sisään ja koppiin kahvin keittoon!

Äänestä
  • hurtta on kuollu jo aikapäiviä sitten.

    Äänestä

Puistot pitää tehdä molempiin kyliin, kunnon parkkipaikat myös. Reilu ja korkea aitaus kaikilla virikkeillä. Onha ihmisilläkin kaikenlaiset pyöräradat maauimalassa. Ja nyt se yks muija sai uudet potkupallo kentän.

Äänestä

Koiratarha 9-tien varteen. Sitten pysähtyvät ohikulkijatkin. Rahoittajaksi tarhan vierellä olevat huoltamot ja yritykset. Vaikka ei sen materiaalit paljon maksakaan. Mainoksia vaan tarhan kylkiin. Työt koiranomistajien talkoilla. Verorahoja ei tuohon saa laittaa.

Äänestä
  • Samaa mieltä, että ei verorahoja tuollaiseen tarpeettomaan. Tai sitten koiravero joka sesselle ja niillä varoilla kustannetaan häkin kuluja.
    On vaan täysin turhaa tuo koko puisto. Kuinka moni viitsii ajaa Jämsästä ja Jämsänkoskella koiraa ulkoiluttamaan Myllymäkeen. Joku, joskus. Entäs ne, joilla ei ole autoa? Mites heidän koiria käytetään puistossa?
    Kuolleena syntynyt ajatus, mutta jotakin marginaalista ryhmää nyt aletaan verotuloilla paapomaan.
    Tuo edellä olevan kommentin idea, että 9-tien varteen ja lähellä olevat huoltamot ym. maksajiksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onkohan asia nyt mietitty tarkasti. Ylä puolelle on suuret voimalinjat. Valokaari on sekuntien hetki. Miksi se edellinen koiran koulutus paikka ei kelpaa?? Siis se tie joka johtaa Hallin tielle.? Jos koira sontii. niin omistaja kerää ja asiallisesti hävittää. Mutta tähän suunniteltuun paikkaan vielä, siihen lisätään tieturvallisuus. Autojen parkkeeraminen, Ei siinä ole mitään parkkipaikkaa. Vai tuleeko kaikki kävellen? Jos koiran kusettajat valtaa tie varret nii poliisi sakottaan. Saattaa olla myös pelastustie. "Nesteen tankkaus säiliöt". Teollisuus rakennukset. Gradia. Vai rakennetaanko koirien takia "ympyrä tai liikennevalot" :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu