https://tievahti.fi/?gclid=EAIaIQobChMI65Lb2O-k9QIVlayyCh0wBQN7EAEYASAAEgJEKfD_BwE
Sakotusoikeus poliisilla kun rajoitetaan liikennettä merkein, tiekunnilla mahdollisuus periä tuntuvaakin korvausta tienkäytöstä kameravalvonnalla.
Sakotusoikeus poliisilla kun rajoitetaan liikennettä merkein, tiekunnilla mahdollisuus periä tuntuvaakin korvausta tienkäytöstä kameravalvonnalla.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Korvaako kieltomerin takana sattunutta liikenne vahinkoa oma kaskokaan, metsästys reissulla ? kiinnostaa kovasti ? haluaisin tietoa !
Yksityisteiden tiekuntien kannattaa laittaa tien alkuun liikennemerkki "Ajo omalla vastuulla", niin ainakaan tiekunta ei joudu vastuuseen ulkopuoliselle sattuneesta vahingosta!
Ei ole virallinen merkki "ajo omalla vastuulla" joten vastuu ei siirry tienomistajilta mihinkään, vain virallinen kunnassa hyväksyttymerkki siirtää tiekunnalta vastuun pois.
Metsähallituskin oli korvausvelvollinen tiellään sattuneesta vahingosta, ennakkopäätös löytyy valtakunnan oikeudesta vaikka oli merkki " tien käyttö omalla vastuulla".
Tietyömailla tulee olla varoittava liikennemerkki. Suuri ongelma ovat offf-road maasturit jotka polkevat tiet ajokelvottomiksi. Se maksaa joka tien särkee on kuitenkin kaikkien hyvä muistaa.
Kaikki evät ymmärrä korvausvastuutaan, esimerkiksi kilometrin pituisen tien särkeminen voi naksaa useita kymmeniä tuhansia euroja ja särkijähän jää poikkeuksetta kiipeliin jäljistään rikos tutkinnassa.
"Se maksaa joka tien särkee on kuitenkin kaikkien hyvä muistaa." Koetapa saada puutavarayhtiö maksamaan tekemistään raiteista.
Ei luvaton tienkäyttö ole rikos. Vaikka olisikin, ei poliisi tutki. Sitten se käräjöinti jättiyhtiötä vastaan...
Parempi olla tekemättä tietä tai osallistumatta mihinkään tiekuntaan. Jo tiekunnan sisällä on tyyppejä, joiden ajoja joudut maksamaan
Luvaton tienkäyttö kieltomerkillä varustetulla tiellä... edes oma kaskokaan ei välttämättä korvaa vahinkoa ja tiekunta ei ole korvausvelvollinen, hyvä muistaa siivettäjien mettuu aikanakin,
Jokamiehenoikeus "ns" ei käsitä liikennöintiä tietääkseni yksityisillä teillä, siksi vältän niitä jos vain voin.
Hyvä keskustelu tämä. https://tiehoitokunta.fi
Kannattaa tutustua yksityistielakiin. Siitä löytyy aika selkokielistäkin asiaa.
Ymmärtääkseni jokainen voi kulkea yksityisteillä normaalia kulkemista, esimerkiksi metsästys tai ulkoilu. Jos tämä on normaalia rasittavampaa ilman tieoikeutta, niin tiekokous voi asiaan puuttua. Tuulivoima ja ulkomaiset marjastajat ovat nyt tavanomaisen käytön ulkopuolisia tien rasittajia. Olkaapa tarkkoina, sillä tuulivoimayhtiöt kuvittelevat heillä olevan vallan kulkea ja tehdä Suomessa mitä vain. Tuulivoimayhtiöillä ei ole tienkäyttöoikeutta yksityistiehen. He eivät voi käyttää maata vuokranneen isänmaan petturinkaan tieoikeutta, koska hänelläkään ei ole tieoikeuksia tuuliteollisuustoimintaan, vaan omaan toimintaansa.
Toki tiekunta, eli tiekokous voi antaa tuulivoimayhtiölle sopimuksellisen tienkäyttöoikeuden.
Ehkä 50 tuhatta per kilometri lähtisin omalle tielle neuvottelemaan, tai oikeasti ei ole semmoista rahaa edes tuulivoimayhtiöillä, että nöyrtyisin heidän alaisuuteen, pettäisin Kainuun kansan ja luovuttaisin maani ulkomaiseen hallintaan ja ohjaukseen heidän miljoonavoittojen takaamiseen.
Korvaako kivun ja säryn jos työntää juuriharjan sinne?