Oxford

Olen lähdössä kesällä kolmeksi viikoksi Oxfordin tienoille ja olisi hauska kuulla myös muiden kokemuksia kaupungista.
2211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oxford on mukavan rento viihtyisä kaupunki, joka kesällä täynnä sekä turisteja että luonnollisesti opiskelijoita. Vanhan keskustan tienoo viihtyisän tiivis alue, jossa kävellen etenee joutuisasti joka paikkaan. Myös bussilla pääsee sujuvasti kulkemaan - autolla ei kannata keskustan alueella seikkailla, turistitkin ohjataan laitamilla oleville bussiterminaaleille, joihin autot jätetään päiväksi. Keskustan liepeillä muutama uusi hyvätasoinen kauppakeskus mm. Westgate, mutta vanhoissa rakennuksissa olevat varmaan sadat kirjakaupat ovat paikan must - toki kaikkien reilut 80 collegen lisäksi. Mukavia puistoalueita ja urheilukenttiä collegeiden "takapihoilla" - eivät näy yleensä kaupunkiin päin, vaan pitää vähän etsiä pikkukujien kautta! Science-alueen takana onkin sitten oikein kunnon urheilupuisto. Melkeinpä joka koululla myös oma kirkko tai kappeli - heti alussa kannattaa käydä kurkistelemassa maisemia yläilmoista, niin saa hyvän yleiskäsityksen kaupungista, aika moneen torniin pääsee käymään – toki maksua vastaan - samoin kuin useimpiin collegeihin, ainakin johonkin kellonaikaan. Muu kuin keskustan alue on sitten aivan tavallista – tosin siistimpää kuin moni muu – kaupunkimiljöötä.

Heti kaupungin ulkopuolella paljon viehättäviä pikkukyliä - pyöriä voi vuokrata monesta paikasta, joten viikonloppuretkille helppo lähteä! Thamesin ja sivujokien rantoja kulkee hyvät "polut" ties minne saakka, aivan ihanaa kesähelteellä lounastaa jossain puun varjossa eväskorin kera. Cherwell-joella voi myös soudella matalapohjaisilla jollilla, joita vuokrataan mm. Magdalenen vieressä. Kaupunki on aika kallis - lähitienoon pikkukylät tosiaan selkeästi edullisempia mm. ruokaillessa ulkona, sama sääntö koskee majapaikkoja, jo n. 15 – 20 km ”maalle” hinnat laskee selvästi. Tosin collegeiden omat ruokapaikat ovat aika edullisia, jos olet kirjoilla opiskelijana. Muutama kahvila on ylitse muiden mm. St. Maryn kirkossa – jonka tornissa muuten kannataa ehdottomasti käydä visiitillä heikkopäisemmänkin ;) Vieressä myös Racliffe eli Bodleian kirjasto, missä voi hyvinkin viettää pitkän sateisen päivän. Potterien kuvauspaikalla Christ Churchissä kannattaa toki käydä toteamassa, että kovin ovat saaneet ruokasalista isonnäköisen! Bridge of sights Hertfordissa tuo venetsialaista tunnelmaa – kuin huokausten silta. Muutamia museoita myös löytyy, mutta ehdottomasti mukavinta on venyä kävelykadun kuppiloissa tai pikkupuistikoissa muiden mukana.

www.ox.ac.uk/aboutoxford/maps/colls.shtml - hyvä kartta collegeista. Ja päivän tapahtumat: www.dailyinfo.co.uk/ - parhaat menomestat!

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi, tuntuu että Oxfordille minäkin haluan menettää sydämeni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lear kirjoitti:

Olen lähdössä kesällä kolmeksi viikoksi Oxfordin tienoille ja olisi hauska kuulla myös muiden kokemuksia kaupungista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu