Minulla on kesämökki jossa useampi rakennus, vaatimattomia.
Alue on huikea harvinaisuus jossa merenrannassa alle yhden hehtaarin tontilla aluen järeimmät pihapuut, tasaista nurmkkoa paljon lähes rantaan asti. Suhteellista miten asian näkee, tontti ulottuu mereen, aika paljon hiekka pohjaa. Perämeren kalaisat alueet, talvella hyvillä kelillä moottorikelkalla pääseen kuulemma parhaimillaan 70kilometriä jäällä kun laivaväylä yli 8 kilometriin päässä.
Oma arvio kokonaan suhteellisen pienempi mahdollisuus saada haluama hinta, kannattaako lohkoa kahteen tai kolmeen osaan? Meneekö paremmin kaupaksi pienempinä palasina (isoja nekin). Tontille tulee kunnalta vesi, sähkö, erittäin helppo rakentaa tasaista sora, hiekka, kivi pohjaista maata.
Mikä olisi hinta arviosi, olisiko hinta matala, kahteen osaan pitkillä ranta tonteilla 175tuhatta euroa kappale?
Mikä olisi oikea ratkaisu
9
163
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä pienempinä paloina myyt, sitä enemmän joudut maksamaan veroa.
Ensimmäisen tontin myyntihinnasta ei mene veroa jos olet omistanut maapohjan useamman vuoden, mutta muitten tonttien hinnasta menee 30% myyntivoittoveroa.
Näin ainakin verottaja meille sanoi kun kysyimme vastaavaa asiaa vuonna 2018.- Anonyymi
En tiennyt, kiitos.
Suomi on suomalaisille sitten vaikea maa, veroja, veroja, veroja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiennyt, kiitos.
Suomi on suomalaisille sitten vaikea maa, veroja, veroja, veroja.Kyllä tämä myyntivoittovero koskee myös ulkomaalaisia omistajia, ei pelkästään suomalaisia.
Miten verottaja saa kotiutettua verotulot (esim. kiinteistöverot) Suomessa maata/kiinteistöjä omistavilta ulkomaalaisilta on sitten kokonaan toinen juttu.
- Anonyymi
Minä en ikinä möisi tuollaista helmeä, mutta ostaisin sen koko palana, jos ostaisin.
- Anonyymi
Tontilla voimassa oleva rantakaava tai oikeusvaikutteinen yleiskaava määrittää, montako itsenäistä lomarakennustonttia tontin alueelle voidaan muodostaa, tai voimassa oleva kaava jo määrittää tonttien määrän ja rajat, lomatontilla rakennukset voidaan rakentaa kaavakartassa tontin RA-merkinnällä rajatulle alueelle.
Jos tontilla ei vielä ole lomarakentamisen mahdollistavaa kaavaa, erillisten tonttien lukumäärä riippuu emätilan rantaviivan pituudesta, tyypillisesti noin 5 lomatonttia mahdollista emätilan yhtä rantakilometriä kohti.
Omalla n. 7000 m2 rantatontillani on 1 RA-merkitty rakennuspaikka, mutta se oli useita metrejä "väärässä" kohtaa rantaviiva, joten jouduin noin 5000 € kustannuksin pyytämään kuntaa tekemään kaavamuutoksen siirtää RA-aluetta omistamallani tontilla useita metrejä, joten sain sijoitettu loma-asuntoni maisemanäkymien kannalta haluamaani kohtaan. Tilanteeni oli kaavoituksen kannalta helppo, koska lomarakennustonttien määrä ei muuttunut ja oli jo määritetty oikeusvaikutteisen yleiskaavan laadinnan aikana.
Kun kaavoituksellinen tilanne on tiedossa, silloin voi arvioida myös tontin tai tonttien hintoja.
Terv. Kaavaamuuttanut - Anonyymi
Rakennuspaikkojen määrä (jos vahvistettu rantakaava ja rakennusala määritelty) sen kertoo, onko mitään syytä edes lohkoa.
- Anonyymi
"Rakennuspaikkojen määrä (jos vahvistettu rantakaava ja rakennusala määritelty) sen kertoo, onko mitään syytä edes lohkoa."
Rakennusoikeudetonta kiinteistö ei edes mahdollista muodostaa muualla maa- ja metsätalousalueeksi merkityillä alueilla.
- Anonyymi
Ihmettelyä miksi myisi? Se on se kun matkojen teko niin kauaksi maksaa aika paljon, terveyteni vuoksi joutunut käyttään auto-junaa. Nyt kun vielä Vr:ä tehnyt ainakin auto-juna maksuista vieläkin kalliimpia.
Aikaisimpina aikoina lensin useita kertoja vuoden aikana tai auto-junalla, tuhansia euroja matkoihin vuodessa eri vuoden aikoina. Se mökki-seutu ainakin minulle ollut kuin satumailmassa olisi kun naapuritki pitäneet hienot puut pystyssä. Harvempi hyvin vaikuttava koivulaji, jonka oksat roikkuu latvoista ala oksiin asti on isossa puussa huikea näky, tuulen lehtipuun oksia heilutellessa. Isoin männyn ympärille halkaisia on niin suuri, että siihen tarvitaan kaksi aikuisen ihmisen kädet, ehkä 4-5 pienemmän lapsen kädet. Puu on täysin terveessä kunnossa oleva mänty. Alueella/alueen yli kulkee paljon oikein isojaki lintuja, joista lahtiin vesilinnut laskeutuvat, kotkat, kalasäsket kuusien tai mäntyjen latvoihin. Peuroja, hirviä, jäniksiä. Jänikset rusakot herkuttelevat ruoho/apilan seassa useampiki kerrallaan kun niille jättänyt reunalle leikkaamatta. Toinen kauempi naapuri alkanut harrastaa pörriäisille majoitusta, joten niitäkin pörriäisiä lisäntynyt muuallaki. - Anonyymi
Kuulostaa upealta paikalta. Toivottavasti saat parhaimman mahdollisen vaihtoehdon tietoosi, ja myytyä maat. Jos olisin kroisos olisin jo kysellyt tarkemmin missäpäin ja myisitkö ☺️
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki862917Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from802386Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752228Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä222185Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen71706Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue121475- 831267
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81130- 691097
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191054