Onko 10/100 Mbps taloliittymän...

Anonyymi

... speedtest kelvollinen?
ping 10 ms 76.54 / 10.34 Mbps

5

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos lataus on tuo 76,54 mbps niin ok.

    • Ihan hyvä nopeus, tosin jos haluaa voi tarkistaa mitä liittymäsopimuksessa lukee miniminopeudesta.

      Esimerkiksi minulla lukee 10/100 liittymän sopimuksessa että nopeus on vähintään 70 joten 76 olisi siis tämän sopimuksen mukainen.

      (Minulla oli aikanaan nopeus jotain 60 josta valitin koska sopimus sanoo että vähintään 70. Liittymää korjattiin ja sen jälkeen on aina ollut yli 70.)

    • Anonyymi

      Meillä on 100 Megan linja, jossa speedtest ilmoittaa, että nopeus on 40-50 megan paikkeilla, testaushetkestä ja testausohjelmasta riippuen. Kun reklamoin tästä Elisalle, niin ensimmäinen asiakaspalvelija myönteli kyllä, että nopeus pitäisi olla vähintään 70 Mbps, mutta kun otin uudestaan yhteyttä, niin alkoi venkoilu ja syytettiin, että tietokoneeni hidastaa liikennettä. (?) Ja sitten alettiin puhua rahasta, että kyllä he käy mittaamassa, mutta jos linja on kunnossa, niin lasku tulee minulle.

      • Anonyymi

        Kyllähän käytettävä reititin/nettipiuha/tietokoneen verkkokortti voi nopeutta hidastaakin..


    • Anonyymi

      Ehkä aavistuksen "alakanttiin" 100/10 -liittymälle, mutta ei mitenkään pahasti. Nopeuteen vaikuttaa paljon se, että onko testi tehty WLAN:in läpi tai kone suoraan kiinni reitittimessä. Reititin itsessään on myös iso tekijä. Operaattoreiden omat laitteet ovat yleensä aikamoista kuraa. Itellä on myös Elisan 100/10 kiinteistöliittymä, niin Speedtest antaa tulokseksi seuraavaa: ping 11 ms D: 94,22 U: 10,39.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2423
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1536
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      119
      1289
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1130
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      993
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      251
      873
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      872
    8. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      19
      850
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      840
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe