Olen kuullut vähän juttua ubuntusta ja pelkkää hyvää mutta kun olen laiska mies niin en jaksaisi päivittää järjestelmää niin pitkillä komennoilla kuin ubuntussa täytyy. Joten saako siihen jotain graaffista kikkaretta jolla päivittää ja mahdollisesti myös asentaa ohjelmia? En tunne järjestelmää että vastatkaa asiallisesti vaikka siinä olisi graaffiset-kikkelit jo valmiina.
Entä mitä mieltä olette ubuntusta? Hyvät ja huonot puolet? Ja myös kommentit susesta kiinnostaa kun siitä pian saa uuden veersion ladattua.
Entä mitä mieltä olette ubuntusta? Hyvät ja huonot puolet? Ja myös kommentit susesta kiinnostaa kun siitä pian saa uuden veersion ladattua.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuota, mitenkään Ubuntua tuntematta, sanoisin, että järjestelmän päivitys ei vaadi mitään pitkää komentoa. APT:ia kai sekin käyttää kuten muutkin debian-pohjaiset distrot, eli komento on
#apt-get -u upgrade
, joka huolehtii kaikien pakettien päivittämisestä kerralla. (Asenna ensiksi apt list-bugs, niin näet, onko bugisia paketteja mukana tai käytä dselectiä)
Voiko helpompaa enää olla?
Toki Ubuntuun saa myös graafisen käyttöliittymän apt:ille, KPackage tai Synaptic suosituimmat.
Synaptic asentuu automaattisesti, helppo käyttää. Itse ubuntun asennus ei ole graafinen, mutta ei siinä silti tarvi mitään komentoja, valitsee vain vaihtoehdoista.