Elikkäs, miten sitä hirvikoiraa nyt sitten koulutetaan? Monesti sanotaan että istu repun päällä koko päivä niin se oppii hakemaan. Mistä se koira tietää että hirviä pitää löytää?
Pitääkö sitä viedä hirvien oletettuun paikkaan, vai pitääkö hirvien jäljille viedä jotain herkkuja jota pitkin se koira sitten menee.
Entä mitä sitten pitää tehdä kun se koira on käynyt esimerkiksi noin 400 metrin päässä ja tulee takaisin omia jälkiä ?
Annetaanko sille palkinto ku se palaa takaisin vai viedäänkö se sinne 400 metrin päähän mistä se kääntyi takaisin, vaikka siellä ei ole mitään jälkiä tai vaikka olisikin hirven jälki?
Hirvikoiran koulutus.
5
994
Vastaukset
- Anonyymi
Näitä sänkykoiria turha yrittää kouluttaa. Tietysti voi panna naksun aina hirven jäljen päälle.
Tosin, jos haluat kouluttaa niin mene sinne hirven jäljille ja seuraa niitä niin se koira kiinnostuu siitä ja alkaa itsekin seurata niitä. Sitten käyt hirven kaadolla ja annat haistaa sitä ja taas metsään. Soon kova työ saada toimiva koira koulutettua hyvin.
Muista, että koiran haistamiskyky heikkenee sohvalla ja sun sängyssä. Ei susta tule yhtään parempaa kroiran asiantuntijaa vaikka nukkuisit vuosia sen vieressä.- Anonyymi
Nyt on aika tyhmä vastaus. Jotkin Suomen parhaista mettästyskoirista, on olleet ns. "sänky"- ja tupakoiria. Meilläkin nukkuu toinen koirista kainalossa, herkuilla ja kehumisella koulutettu eikä koskaan ole tukistettu/näpitty nokalle ja toimii alle kaksi vuotisena paremmin, kuin puolet seuran vanhemmmista koirista. Aina varoitellaan, ettei koira sinua kunnioita tai opi tavoille ja herkuilla sen pillaapi vielä, mutta tähän mennessä parhaiten toimiva koira eikä ole koskaan tarvinnu voivotella sen takia.
- Anonyymi
En vastaa kysymykseen, lisään oman.
Voiko kesällä kulkea jälkiliinan kanssa metsässä hirven jälkiä pitkin niin että hirvi menee edellä, mutta koira on kiinni?- Anonyymi
Kyllä voi
- Anonyymi
Ensin pentu tyhjään metsään missä ei hirviä ole ja istut kannon päälle. Koira oppii hakemaan. Sitten kun koira irtoaa ja saat sen kiinni niin mene sinne missä hirvet maleksii ja taas istut ja toivot että peurat pysyvät kaukana. Geenit vievät sitten koiraa eteenpäin. Gaukut pitenee ja seuraamiset kun koira luottaa itseensä ja sinuun. Sillä onko koira soffalla vai kopissa ole mitään eroa vaan sillä että se pääsee metsään.
Totuta koira ampumiseen ja luoksetuloa ei koskaan harjoittele liikaa. Kaikkinainen yhteistyö myös kuntoon eli hihassa kulkeminen sillä isoa jämtiä on aika vittumainen kuljettaa jos se koko voimallaan liukkaalla kelillä vetää. Autoon meno jne. Hyvä koira on sellainen että menette yjdessä metsään ja tulette sieltä yhtä aikaa ihmisten ajoissa ja hyvillä mielin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322973- 71376
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201316Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701181- 441140
- 371011
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381001Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133957- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36877